Ish-presidenti Trump: Kjo luftë nuk duhej të ndodhte kurrë, të gjendet marrëveshja

Ish-presidenti Trump: Kjo luftë nuk duhej të ndodhte kurrë, të gjendet marrëveshja

Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump, bëri thirrje dje për t'i dhënë fund luftimeve në Ukrainë dhe një marrëveshje midis Presidentit Vladimir Putin dhe Volodymyr Zelensky për t'i dhënë fund dhunës.

 “Nuk ka kuptim që Rusia dhe Ukraina nuk janë ulur duke punuar për një lloj marrëveshjeje”, tha Trump dje, më 18 prill. 

Ditët e fundit, ish-presidenti amerikan i kishte bërë jehonë Presidentit Joe Biden, duke e quajtur atë që po ndodh në Ukrainë "një gjenocid". 

"Nëse ata nuk gjejnë një marrëveshje së shpejti, paralajmëroi dje ish-presidenti, nuk do të ketë asgjë tjetër përveç vdekjes dhe shkatërrimit.

"Kjo luftë nuk duhej të ndodhte kurrë, por ndodhi. Një zgjidhje nuk do të jetë kurrë aq e mirë sa ajo që mund të ishte gjetur përpara se t'i jepej vend armëve, tha Trump, por një zgjidhje ekziston dhe duhet gjetur tani, jo më vonë. kur të gjithë të kenë vdekur!”. 

Shtypi amerikan kujton se si në fillim të konfliktit në Ukrainë Trump tërhoqi kritika dypartiake për e quajtur vendimin e presidentit rus Vladimir Putin për të njohur zyrtarisht pavarësinë e provincave separatiste ukrainase në Donbass "shumë të zgjuar".


Lajmi kryesor:

Biden thirrje aleatëve: Sanksione të reja dhe izolim të Rusisë! Moska propozon armëpushim në fabrikën e çelikut! Bombardohet një spital afër Mariupolit, 300 njerëz nën rrënoja


G.B./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve