Ish-shefi ushtarak britanik: Britania është 'në luftë' me Rusinë

Ish-shefi ushtarak britanik: Britania është 'në luftë' me Rusinë

1669921957_lord.PNG

Një ish-kreu i forcave të armatosura, Lordi Houghton, ka thënë se Mbretëria e Bashkuar është në një formë "lufte" me Rusinë.

Lordi Houghton, i cili shërbeu si Shef i Shtabit të Mbrojtjes nga 2013 deri në 2016, argumentoi se ekziston një konflikt më i gjerë strategjik midis Rusisë dhe Mbretërisë së Bashkuar dhe aleatëve të saj, raportojnë mediat e huaja.

Ai i tha Dhomës së Lordëve se kjo përfshin taktika në sferën e kibernetikës, energjisë, ushqimit, sanksioneve ekonomike, keqinformimit, vrasjeve politike, terrorizmit me prokurë dhe të tjerëve.

Ish-shefi ushtarak tha se këto do të kërkonin "rezistencë ndërkombëtare", duke shtuar: "Unë shqetësohem se Putini mund të mendojë ende se mund të fitojë ose të paktën të krijojë rrethanat për një paqe të favorshme".

Lordi Houghton tha gjithashtu se lufta në Ukrainë ishte arsyeja kryesore për krizën aktuale të kostos së jetesës. 

"Unë shqetësohem se shoqëria e gjerë aktualisht është plotësisht e hutuar nga një sërë debatesh toksike rreth COVID, Brexit dhe paaftësisë ekonomike të qeverisë kur faktori më i rëndësishëm në lojë në krizën e kostos së jetesës është se ne jemi në të vërtetë në luftë, por jo një Lufta e varietetit që shumica e njerëzve e njohin”, tha ai. 

Britania e Madhe dhe anëtarët e tjerë të NATO-s kanë refuzuar të përfshihen drejtpërdrejt në luftën në Ukrainë, pasi duan të shmangin një luftë të plotë me Rusinë.

Megjithatë, ata kanë ofruar mbështetje ushtarake dhe ndihmë financiare për Ukrainën dhe kanë vendosur sanksione ndaj Moskës.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Macron- Biden: Të gatshëm të flasim me Putin! Konferencë ndërkombëtare më 13 dhjetor në Paris


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

SPECIALE/ Historia e Vjosës, ‘arit të hec-eve’ që iu kthye njerëzve! Çfarë ndodhi në 10 vite ‘luftë’ me protesta dhe beteja gjyqësore

SPECIALE/ Historia e Vjosës, ‘arit të hec-eve’ që iu kthye njerëzve! Çfarë ndodhi në 10 vite ‘luftë’ me protesta dhe beteja gjyqësore