Ish-ushtarakë dhe ish-policë/ Nga atentat me eksploziv tek 'gjobëvënie’ pas prishjes së pazareve të drogës deri te ish drejtor i burgjeve , kush janë 10 të arrestuarit nga grupi i armatosur i PD

Ish-ushtarakë dhe ish-policë/ Nga atentat me eksploziv tek 'gjobëvënie’ pas prishjes së pazareve të drogës deri te ish drejtor i burgjeve , kush janë 10 të arrestuarit nga grupi i armatosur i PD

Arber Paplekaj, Pavlo Vuksani dhe Emiljan Prenga

10 persona arrestoi sot policia si pjesëmarrës në ngjarjet e rëndë të ditës së djeshme në Elbasan, të cilët akuzohen për vrasje dhe pengmarrje. Edhe pse nga Partia Demokratike është pretenduar se bëhet fjalë për vullnetarë me mision për mbrojtjen e votës, nga një kërkim i thjesht në google rezulton se një pjesë e mirë e tyre janë persona të njohur edhe për strukturat ligjzbatuese në vend. Shqiptarja.com sjell disa prej tyre, ku spikasin ish-policët Nuredin Kasma, Pavlo Vuksani dhe Emiljan Prenga. I pari i dënuar me gjobë, të dytit i është vënë eksploziv ndërkohë që i treti i arrestuar për 'gjobëvënie’ pas prishjes së pazareve të drogës. Kujtojmë se policia tha sot se njëri prej të pranishmëve, Arjan Hoxha, i është prezantuar forcave të policisë si përgjegjës i sigurisë  për shtabin elektoral  të subjektit politik Partia Demokratike për  qarkun  Elbasan. Ai është emëruar në vitin 2017 nga vetë Gazment Bardhi, kur u bë ministër Drejtësie, si Drejtor i Përgjithshëm i Burgjeve. Ai ka qenë gjithashtu shefi i sektorit të Krimit Ekonomik në Policinë e Shtetit në kohën e qeverisë së Sali Berishës.

10 të arrestuarit:  Arbër Paplekaj, i dyshuar për kryerjen e veprave penale “Vrasja në rrethana të tjera cilësuese kundër dy ose më shumë personave dhe në mënyrë të rrezikshme për jetën e shumë personave”, “Vrasja e punonjësve të Policisë së Shtetit, e mbetur në tentativë”, “Heqja e paligjshme e lirisë e kryer me dhunë” në bashkëpunim; Arjan Hoxha, Pavlo Vuksani, Emiljan Prenga, Juljan Mataj, Erald Guga, Erjon Demushi, Taulant Ymeri, Roland Xhepa, Nuredin Kasma, të dyshuar për kryerjen e veprës penale “Heqja e paligjshme e lirisë së personit e kryer me dhunë”në bashkëpunim, të gjithë pjesë e grupit të armatosur në PD.

Arjan Hoxha, Shef i sigurisë në PD Elbasan! ish-drejtori i Burgjeve kur Bardhi ishte ministër i Drejtësisë! Ish-kreu i Krimit Ekonomik në kohën e Berishës

Në njoftimin e policisë sot për ngjarjen e rëndë të ndodhur në Elbasan dje, ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani dhe 4 të tjerë u plagosën, thuhet se njëri prej të pranishmëve, Arjan Hoxha, i është prezantuar forcave të policisë si përgjegjës i sigurisë  për shtabin elektoral  të subjektit politik Partia Demokratike për  qarkun  Elbasan.

Po kush është Arjan Hoxha?! Ai është emëruar në vitin 2017 nga vetë Gazment Bardhi, kur u bë ministër Drejtësie, si Drejtor i Përgjithshëm i Burgjeve. Ai ka qenë gjithashtu shefi i sektorit të Krimit Ekonomik në Policinë e Shtetit në kohën e qeverisë së Sali Berishës.

Vrasësi Arbër Paplekaj, ish-efektiv i RENEA-s dhe ka shërbyer në Afganistan

1619014656_arberpapleka002.jpg

Arbër Paplekaj, ish efektiv i RENEAS është autori i vrasjes së Pjerin Xhuvanit në Elbasan. Papleka u vetëdorëzua dje në repartin e Forcave RENEA në Tiranë. 34 vjeçari i lindur në Tropojë, kishte ardhur në qytetin e Elbasanit për të kontribuar në fushatën elektorale të Partisë Demokratike. Paplekaj ka shërbyer në Afganistan, ka qenë pjesëtar i forcave RENEA, ka punuar deri para gjashtë muajsh si pjesë e stafit të sigurisë së Ambasadës Amerikane, më pas si shoqërues i një biznesmeni në Tiranë.

Emiljan Prenga, ish-polici i arrestuar për 'gjobëvënie’ pas prishjes së pazareve të drogës

1619039268_1emiljanoprengaishpolici2.jpg

Emiljan Prenga, i arrestuar sot nga policia si pjesë e grupit të PD që akuzohen për pengmarrje në ngjarjen ku mbeti i vrarë Pjerin Xhuvani, ka qenë gjithashtu një efektiv policie.  Prenga i cili edhe vetë mbeti i plagosur dje nga një kërkim i thjeshtë në google rezulton se ka qenë i arrestuar në muajin nëntor të vitit 2016, pasi i ka bërë presion një personi për t’i dhënë 11 mijë euro.  Ky kërcënim erdhi pas prishjes së pazareve të drogës mes Prengës dhe personit tjetër, i cili kishte porositur 50 kg kanabis në Krujë me vlerë 550 euro për një kilogram për një mikun e tij në Durrës. Në momentin që droga nuk shkoi në Itali, në destinacionin që duhej të shkonte, Prenga nisi kërcënimet. Nga hetimet ka rezultuar se kanabisi sigurohej në Malësinë e Krujës dhe magazinohej në Durrës për t'u trafikuar më pas drejt Italisë, ndaj policit janë ngritur 3 akuza shpërdorim detyre, gjobëvënie dhe trafik droge. Emiljano Prenga nga hetimet është përfshirë dhe në dhunimin e një shoferi kamioni i cili kish marrë përsipër të dërgonte drogën në Bari por nuk e ka realizuar këtë transport.

Nuredin Kasma, ish-polici i dënuar se i preku gruan biznesmenit

“Të prek, dhe jo vetëm të prek, por të thyej në mes”. Me këtë fjalë dhe me disa goditje me shkop në duar i janë drejtuar një qytetari dy efektivë policie të Komisariatit Nr. 2 Tiranë në vitin 2012.  Njëri prej tyre Nuredin Kasma, sot është pjesë e grupit të armatosur të PD që ajo e quan si grupi i mbrojtjes së votës.  Gjithçka ndodhi teksa policët po i kontrollonin dokumentet e automjetit tregtarit, dy orë pas mesnate, në një nga rrugët e kryeqytetit. Më pas ata kanë dhunuar drejtuesin e automjetit, i cili ishte i shoqëruar nga katër persona, një prej të cilëve bashkëshortja e tij. Incidenti kishte ndodhur pasi policët e zbritën tregtarin nga makina me gjithë gruan dhe disa miq, dhe ai u kërkoi atyre që një police femër ta kontrollonte fizikisht gruan e tij për të shmangur prekjen e saj nga policët meshkuj.  Më 10 janar 2013, Gjykata e Tiranës deklaroi të fajshëm dy policët e akuzuar për këtë ngjarje dhe i dënoi ata me gjobë.

Pavlo Vuksani, ish-polici që iu bë atentat me eksploziv në Shkodër

1619090629_1619087121vuksani.jpg

Pavlo Vuksani një nga katër persona që mbetën të plagosur në ngjarjen e ditës së djeshme dhe që është arrestuar nga policia me akuzën e pengmarrjes si pjesë e grupit të strukturuar të Partisë Demokratike që ajo e pretendon si me mision për të mbrojtur votën. Po kush është Vuksani. Ai ka qenë punonjës i policisë kriminale. Ndërkohë që është përshirë në një ngjarje më 19 shkurt të vitit 2013. Atij i është bërë një atentat me eksploziv, në lagjen “Skënderbeg”, në qytetin e Shkodrës.

K.T./xy/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • raul: 23/04/2021 06:59

  Keto jane bandat e uniformave kafe qe sollen ne pushtet Adolf Hitlerin ne 1933 ne Gjermani. Keto banda atehere sulmonin naten dyqanet e lulelakres dhe cifutet dhe diten ju ofronin mbrojtje. Dhe sot ketu ne krye te tyre eshte sozia fizike dhe shpirterore e Hajnrih Himlerit te Rajhut te Trete shefit te poilicise politike te Fyrherit, Gazmend nazisti i Elbasanit qe pergjaku Elbasanin me banden e tij per te cilen nuk do ti shpetoje ndeshkimit shembullor nga populli i Elbasanit me 25 prill dhe arrestit nga drejtesia per ta vene ne pranga kete monster naziste qe terrorizon qytetaret ne punen e tyre duke u nxerre armet ne mes te qytetit. Populli i Elbasanit me 25 prill do dergoje per skrap dhe banden e Agush Habib Burgibes me hanxhar cfurqe, kosa dhe sepata ne dore duke e derguar Nafije dybekun per skrap dhe Agush Habib Burgiben ne shkretetiren e Tunizise

  Përgjigju
 • arturo ui: 22/04/2021 21:20

  Trusti i lulelakres.Eshte e pa konceptueshme ne mes te europes ne nje vend demokratik ne vitin 2021,te perseritet historia trustit te lulelakres.Per ideatoret e zbatuesit duhet te veproje ligji.

  Përgjigju
 • sali: 22/04/2021 20:56

  Po mire mo te gjithe keta Maloke.Apo mbajne besen qe i kane dhene partise

  Përgjigju
  • Edi: 27/03/2022 04:29

   Sjane maloke te gjithe ka edhe fushore o biks i vogel

 • Endri: 22/04/2021 19:05

  NISET I ZIU NJERI ME I VOTU DHE HAJDE VOTOJ KETA. KETA TE VRASIN E DHUNOJNE PA PUSHTET. ME PUSHTET KETA TE SKLLAVEROJN.

  Përgjigju
 • Rame: 22/04/2021 19:05

  Sa ka vrare Saliu, te mira qofshin...do gjak ai qen per pushtet

  Përgjigju
 • Latif: 22/04/2021 18:47

  Votoni PD se gjithmone me shtet e struktura paralele ka vepruar dhe kur ka qene ne pushtet. Votoni per at buçen nga Kavaja qe solli kollovaret nga veriu dhe derdhi gjak ne Elbasan

  Përgjigju
 • Filani: 22/04/2021 16:57

  Imagjino ,largeqofte nqs.me 25 prill fiton PD.keta bandite jane ne strukturat me te larta te policise

  Përgjigju
 • Ermal: 22/04/2021 16:52

  Maloket e pe qe e ben sus elbasanin dhe Tao Taon dhiu ne breke

  Përgjigju
  • Latif: 22/04/2021 18:40

   Po maloket jane shume te forte me njerez te paarmatosur

 • Cubel breca: 22/04/2021 16:41

  Keto jan kafshet e sali qenit si sikur edhe shiku i dikurshem qe njihet per bemat e cmendura te viteve 90. Keta monstra te kalben burgjeve jo te veprohet sic eshte ber deri me sot duke i nxjerr pas tre ditesh.

  Përgjigju
 • Woa: 22/04/2021 16:29

  Gjith keto te furgonit paskene qene te paster si figura prandaj i pasken rene ne qafe kot ketyre banditeve.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 22/04/2021 16:25

  Vetem maloket kan 30 vent qe na e can trapin.rrace e poshter

  Përgjigju
  • Berisha dhe fara e mutit qe mbolli ne PD!: 22/04/2021 16:56

   Partia DEmokratike, U lind nga shpresa, U rrit nga dhuna, U shkaterrua nga mentaliteti bajraktar verior! Varrosur perfundimisht ne 25 Prill 2021!

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)

Vlorë/ Aksident te rrethrrotullimi që të çon në Nartë, makina përplaset me bordurat anësore, 2 të plagosur (FOTO)