'ISIS zgjohet nga gjumi' kërcënon me shumë sulme/ deklarata e parë pas 6 muajsh

'ISIS zgjohet nga gjumi' kërcënon me shumë sulme/ deklarata e parë pas 6 muajsh

Ngjarja e Zelandës së Re ku humbën jetën plot 50 persona ka bërë që ISIS të thyejë heshtjen gjashtë mujore.

ISIS u ka bërë thirrje ndjekësve të saj që të marrin hakun e muslimanëve të vrarë. Abu Hassan al-Muhajir, një nga figurat kryesore të ISIS përmes një video plot 44 minutëshe ka bërë thirrje për hakmarrje për rastin ku një person hyn në një xhami dhe vret besimtarët myslimanë.

“Kjo masakër në këto dy xhami nuk është më shumë se një tragjedi tjetër mes tragjedive të së kaluarës dhe atyre që do të vijnë,” është shprehur ai gjatë fjalimit të tij, dhe ka vijuar më tej duke thënë: Skenat e vdekjes në dy xhamitë mjaftojnë që të prishim gjumin dhe të nxisim mbështetësit e kalifatit që jetojnë atje, që të hakmerren për besimin e tyre, që po vriten gjithandej në botë.

Sulmi në Christchurch të Zelandës së Re, la të vdekur 50 njerëz në dy xhami gjatë faljeve të së premte. Policia arriti të kapë autorin e ngjarjes duke e vënë në pranga.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Po bënin alpinizëm, rrëshqasin nga dëbora 4 alpinistë serb që po kalonin nga Valbona në Theth! Njëri transportohet drejt QSUT

Po bënin alpinizëm, rrëshqasin nga dëbora 4 alpinistë serb që po kalonin nga Valbona në Theth! Njëri transportohet drejt QSUT