Itali/ Shkatërrohet banda italo-shqiptare, sekuestrohen 187 kg kokainë me një fitim 5 mln €

Itali/ Shkatërrohet banda italo-shqiptare, sekuestrohen 187 kg kokainë me një fitim 5 mln €

Një organizatë kriminale e përbërë nga trafikantë shqiptarë dhe italianë është shkatërruar nga autoritetet italiane.

Policia italiane ka sekuestruar 187 kg kokainë e cila do t’I sillte këtij grupi kriminal një fitim tregu mbi 5 milionë euro.

Droga ishte e fshehur brenda një kontenjeri e cila mbërriti në portin e Vado Ligure, për ta trafikuar më pas në të gjithë Italianë.

Autoritetet italiane të Guardia di Finanzës së Savonës kanë arrestuar 4 persona, 3 nën masë ndalimi me burg dhe 1 person nën ndalimin e banimit në territorin savonez. Gjithashtu është raportuar se janë kryer edhe 6 kontrolle banesash, raporton ilsecoloxix.

Aktiviteti kriminal i tyre shtrihej në pjesën veri-perëndimore të Italisë e me klientë në të gjithë territorin e vendit.

Hetimet e Prokurorisë së Savonës i përkasin viteve 2020-2021 të cilët e nisën pas arrestimit të 5 personave me sasi kokaine e hashashi, e cila ishte pikënisja e këtij operacioni.

Gjatë fazës investigative janë sekeustruar 18 kg hashash dhe 500 gramë kokainë.

Të arrestuarit janë transferuar në burgun e Genovas të cilët janë në dispozicion të autoriteteve gjyqësore.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Besimtarët ortodoks i japin lamtumirën në Katedralen 'Shën Dhimitri', Mitropolitit të Beratit, Imzot Ignatit

Besimtarët ortodoks i japin lamtumirën në Katedralen 'Shën Dhimitri', Mitropolitit të Beratit, Imzot Ignatit