VIDEO/FOTOItali, treni përplaset me kamionin, 2 të vdekur e 18 të plagosur

Një aksident i rëndë hekurudhor ka ndodhur gjatë natës së mbrëmshme në Itali. Treni i linjës Torino-Ivrea është përplasur me një kamion dhe si pasojë 2 persona kanë ndërruar jetë dhe 18 të tjerë kanë mbetur të plagosur.

Sipas hetimeve të para kamioni i nisur nga Republika Çeke ka hyrë në kalimin hekurudhor duke shembur traun pengues dhe pse semafori sinjalizonte mbërritjen e trenit. Treni është përplasur fuqishëm me kamionin dhe tre prej vagonave të tij kanë dalë jashtë shinave.

Mësohet se viktimat janë dy drejtuesit, makinisti i trenit Roberto Madau, 61-vjeç dhe Aurelian Stefan, 64 vjeç, me origjinë rumune që drejtonte kamionin.

Sipas mediave italiane 4 nga të plagosurit janë në gjendje të rëndë.

Incidenti ndodhi rreth orës 23:20 në fshatin Arè. Nga hetime paraprake dyshohet se fajin e ka pasur drejtuesi i trenit, por ende nuk është përcaktuar dinamika e plotë sesi ndodhi aksidenti.

/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Atentate mafioze dhe vrasje, a ndiheni të rrezikuar nga kriminaliteti në rritje?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Pamjet, ja si tentoi të vetëdigjej me benzinë një person në ceremoninë e Fitër Bajramit në Tiranë