Italia, ky vend i madh që gjithmonë na ka qëndruar pranë!

Shqipëria ka kohë që miqtë e vërtetë si ka vlerësuar si të tillë e ndërsa  armiqtë, kur i kemi pasur e nuk na kanë munguar asnjëherë për fat të keq, i kemi trajtuar si miq dhe ju keni dhënë privilegje dhe vendin e pamerituar në raport me pasuritë tona si dhe në renditjen e intensitetit të marrëdhënieve diplomatike.

Italia është vendi që na ka qëndruar pranë sa herë kemi qenë në momentet më të vështira.

1. Ka zënë vendin e parë në Botë për numrin e studentëve që ju ka dhënë mundësi të studiojnë e të diplomohen në Itali, në universitete shumë të rëndësi duke ju dhënë strehim e duke ju dhënë edhe bursa studimi. Shteti shqiptar se ka ditë e nuk është interesuar kurrë çfarë kushtesh e në çfarë rrethanash kanë studiuar bijtë e saj

2. Italia ka pritur e ka strehuar eksodin më të madh të shqiptarëve në vitet 90, 91,92, 97 e deri në ditët e sotme

3. Italia ka qëndruar  pranë me misione të ndryshme si Pelikani

4. Italia në vitin '97 solli Kryeministrin për të na qëndruar pranë

5. Në Itali jetojnë 600 mijë shqiptarë të integruar e trajtohen me dinjitet

6. Italia është vendi që ka dhënë numrin më të madh të shtetësisë shtetasve shqiptar

7. Italia ka kuruar mijëra e mijëra shqiptarë në 30 vite duke ju shpëtuar jetën me diagnoza me të vështira pa paguar asnjë fatur, të kuruar falas me shërbim cilësore

8. Me sistemin e sa social, qindra e mijëra shqiptar marrin përkrahje sociale e asistenca sociale e shumë të moshuar falë asistencave sociale që marrin në Itali jetojnë një jetë krejt normale e ndoshta po të jetonin në Shqipëri nuk do të kishim mundësi as të blinin ilaçet.

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento

Komente

 • LEONARD TABAKU: 19/08/2020 13:36

  Le te themi me mire pas viteve 90 Sepse sduhet harruar se ci beri ne kohe Lufte ciano mbretit Zog

  Përgjigju
  • mbreti zog (sorra): 20/08/2020 18:47

   Ketij zogut (sorre) qe shiti Shqiperine ca i bene perveç se e lane te ikte me pasurine tone?

 • Eri: 18/08/2020 20:28

  Shume e vertete biles dhe me shume ka bere Italia se kto qe jane permend ,Rrofte Italia nje mik i vertet

  Përgjigju
 • ....: 18/08/2020 12:33

  E vertete

  Përgjigju
 • Gratitudine: 18/08/2020 11:59

  110 e lode!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Rama bashkëbisedim me qytetarët në Pogradec: Shqipëria do të bëhet kampione e Ballkanit në bujqësi