Italiania 16-vjeçare e natyralizuar në shqiptare, rezultatat fantastik në ‘Sllalonim’ e skive në Kili

Italiania 16-vjeçare e natyralizuar në shqiptare, rezultatat fantastik në ‘Sllalonim’ e skive në Kili

Skiatorja Lara Colturi

Rezultatet e shqiptarëve në sportin e skive po vijnë gjithnjë e në rritje dhe kjo falë federatës, që po i kushton shumë rëndësi vitet e fundit.

Jo më kot dy ditë më parë, nga Kili i largët, erdhi lajmi se skiatorja Lara Colturi vetëm 16 vjeç, italiane e natyralizuar në shqiptare, arriti të triumfojë në garat e sajë në në Sllalomin Gjigand. Në dy ditet e para te konkurimit ajo ka bërë dy gara të jashtëzakonshme duke lënë pas çdo kundërshtare me më shumë se 6 sekonda. 

Lara është vajza e ish-medalistes Olimpike Italiane Daniela Ceccarelli, e cila është edhe drejtoresha teknike e Federatës Shqipare të Skive. Per tu theksuar fakti se ajo ka arritur një rezultatet prej 28.5 pikesh që është edhe rekordi i pikëve të një sportisti shqiptar. Lara bashkë me stafin e saj do të qendrojë në Ameriken Latine deri në fund të shtatorit ku do zhvillojë meë shume se 10 gara për t’u kthyer më pas në Itali. Gjatë qëndrimit atje ajo do zhvillojë gara si në Kili ashtu edhe në Argjentinë.

Me kete supertalent FSHS synon që ta çoj sportin e skive në majat më të larta.

Ne.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Luftuan në Siri, Maqedonia e Veriut publikon listën me emrat e 15 shtetasve të saj

Luftuan në Siri, Maqedonia e Veriut publikon listën me emrat e 15 shtetasve të saj