Izraeli godet Sirinë në përgjigje të zjarrit kundërajror, vritet ushtari sirian dhe plagosen 5 civilë

Izraeli godet Sirinë në përgjigje të zjarrit kundërajror, vritet ushtari sirian dhe plagosen 5 civilë

JERUSALEM- Ushtria izraelite sulmoi bateritë e raketave në Siri të mërkurën, pasi një raketë anti-ajrore u qëllua drejt Izraelit gjatë asaj që televizioni shtetëror sirian raportoi se ishte një sulm i mëparshëm rreth Damaskut. Një zëdhënës ushtarak nuk pranoi të komentojë mbi raportin sirian për një sulm fillestar izraelit pranë kryeqytetit sirian, i cili thuhet se vrau një ushtar dhe plagosi pesë.

Por ushtria tha se kreu një kundërsulm në Siri në përgjigje të lëshimit të raketës kundërajrore dhe  se raketa shkaktoi sirena në pjesë të Izraelit dhe Bregun Perëndimor të pushtuar dhe shpërtheu në ajër.

“Pas lëshimit të raketës kundërajrore më herët sonte, Forcat e Mbrojtjes së Izraelit sulmuan bateritë dhe radarët e raketave tokë-ajër që gjuanin në aeroplanët e forcave ajrore izraelite”, tha ushtria në Twitter.

Izraeli lëshoi ​​raketa tokë-tokë nga lartësitë e Golanit të pushtuara nga Izraeli dhe mbrojtja ajrore siriane rrëzoi disa prej tyre, tha TV shtetëror sirian.

"Agresioni izraelit" kreu gjithashtu një sulm ajror më herët të mërkurën me raketa nga juglindja e kryeqytetit të Libanit Bejrut, shtoi TV shtetëror.

Një ushtar sirian u vra dhe pesë u plagosën në sulmet, njoftoi TV shtetëror, duke cituar një burim ushtarak. Izraeli ka kryer sulme të shpeshta kundër objektivave iraniane në Siri, ku forcat e mbështetura nga Teherani të udhëhequra nga Hezbollahu i Libanit kanë mbështetur presidentin Bashar al-Assad gjatë dekadës së fundit në luftën civile të Sirisë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Papa bën thirrje që të mos përdoren më lëndët djegëse të papërpunuara

Papa bën thirrje që të mos përdoren më lëndët djegëse të papërpunuara