Izraeli kufizon qasjen e palestinezëve në xhaminë ‘Al-Aksa’ gjatë muajit të Ramazanit! Meshkujve nga 12 deri në 55 vjeç u ndalohet hyrja në xhami

Izraeli kufizon qasjen e palestinezëve në xhaminë ‘Al-Aksa’ gjatë muajit të Ramazanit! Meshkujve nga 12 deri në 55 vjeç u ndalohet hyrja në xhami

Besimtarë palestinezë në xhaminë Al-Aksa

Izraeli ka vendosur kufizime për burrat palestinezë nga Bregu i pushtuar Perëndimor që të hyjnë në xhaminë Al-Aksa për lutjet e së Premtes gjatë muajit të shenjtë mysliman të Ramazanit. Burrave palestinezë nga mosha 12 deri në 55 vjeç u është ndaluar hyrja në xhami.

Njësia e Koordinimit të Aktiviteteve Qeveritare në Territoret Palestineze, e cila është e lidhur me ushtrinë izraelite, tha se ishin përcaktuar kushtet për adhurimin e palestinezëve në xhaminë Al-Aksa gjatë Ramazanit.

Gratë palestineze që jetojnë në Bregun Perëndimor, fëmijët nën moshën 12 vjeç dhe burrat palestinezë mbi moshën 55 vjeç mund të vijnë në Jerusalemin Lindor të pushtuar pa leje për t'u falur në xhaminë Al-Aksa të premteve. Burrat palestinezë ndërmjet moshës 45 dhe 55 vjeç kërkojnë leje të posaçme për të ardhur në xhami për t'u falur.

Ndërkohë, një numër i paspecifikuar i grave të moshës 50 vjeç e lart dhe i burrave mbi 55 vjeç që jetojnë në Rripin e Gazës do të lejohen të vizitojnë Jerusalemin midis të dielës dhe të enjtes.

Përveç kësaj, palestinezët që jetojnë në Bregun Perëndimor do të lejohen të vizitojnë anëtarët e familjes që jetojnë në Izrael gjatë Ramazanit.

Zyrtarët nga Izraeli dhe Palestina u takuan në Egjipt të dielën për bisedime që synojnë qetësimin e dhunës në rritje që ka ngjallur frikën e përshkallëzimit të mëtejshëm gjatë Ramazanit.

Që nga fillimi i vitit, 88 palestinezë, duke përfshirë individë të moshuar, gra dhe fëmijë, janë vrarë për shkak të sulmeve të ushtarëve izraelitë.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Plagosja me thikë e 2 personave në Sarandë, arrestohet pas rreth 5 orësh autori! Në banesë kishte municion luftarak dhe sasi lënde plasëse

VIDEO/ Plagosja me thikë e 2 personave në Sarandë, arrestohet pas rreth 5 orësh autori! Në banesë kishte municion luftarak dhe sasi lënde plasëse