Izraeli lehtëson ndjeshëm masat antiCOVID, thuajse gjysma e popullsisë është vaksinuar

Izraeli i cili është dhe shteti që ka kryer numrin më të lartë të vaksinave COVID në botë ka deklaruar se vaksina Pfizer ka pasur një efektivitet prej 99%.

Sipas të dhënave nga autoritetet izraelite rreth 2.9 milionë qytetarë kanë marrë të dyja dozat e vaksinave ndërsa një dozë të vaksinës e kanë marrë gati gjysma e popullsisë prej 9 milionë banorësh.

Përmes fushatës së vaksinimit, qeveria vazhdon të marrë hapa për të dalë nga izolimi i fundit. Nga dita e sotme, dyqanet, qendrat tregtare, palestrat, disa shkolla të mesme dhe shërbime tjera publike, kanë nisur punën sërish.

Kryeministri izraelit, Benjamin Netanyahu njoftoi se njerëzit që janë vaksinuar kundër koronavirusit, do të mund të marrin pjesë në ngjarje kulturore, të udhëtojnë jashtë vendit dhe të vizitojnë palestra dhe restorante.

E.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A do të shkoni të votoni në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Plagosi një person në zyrën e PD, identifikohet autori! Është me precedent të theksuar kriminal