Video/ Ja momenti kur raketat e Izraelit sulmojnë ndërtesën e Al Jaezeera dhe Associated Press

Pas paralajmërimit se do të ketë sulme në ndërtesën në të cilën ndodhen zyrat e Al Jazeera  dhe Associated Press dhe të disa mediave ndërkombëtare në qytetin e Gazës, është goditur nga një raketë izraelite. Blloku i kullës përmbante gjithashtu një numër apartamentesh dhe zyrash të tjera.

Raketa që ka goditur ndërtesën, e ka shembur atë plotësisht , por që ende nuk ka të dhëna për numrin e e të lënduarve. Ndërkohë që pas paralajmërimit pjesa më e madhe e stafit është larguar nga ndërtesa. Korrespondenti i i Al Jazeera, Safwat al-Kahlout  në një reagim pas shembjes së ndërtesës u shpreh se çdo gjë u zhduk brenda dy sekondash.

“Unë kam punuar këtu për 11 vjet. Kam mbuluar shumë ngjarje nga kjo ndërtesë dhe çdo gjë mori fund brenda dy sekondave” tha ai.

"Të gjithë kolegët e mi, pavarësisht trishtimit, ata nuk ndaluan asnjë sekondë dhe  po kërkonin një alternativë vetëm për të mbajtur Al Jazeera në krye të lajmeve."

Harry Fawcett i Al Jazeera, i cili ka raportuar gjerësisht nga Gaza shtoi se : “Ky është një moment shumë i trishtë për të gjithë ne. "

Situate në Gaza prej ditësh nuk njeh qetësi, ku para ndërtesave të mediave ka pasur një sulm në një kamp refugjatësh,. Deri tani në gaza kanë humbur jetën të paktën 140 persona, mes të cilëve 39 janë fëmijë. 

 

1621082210_foto1.jpg

1621082219_Screenshot1.jpg

1621082227_Screenshot2.jpg

1621082243_Screenshot4.jpg

 Foto nga shperthimi

S.M.//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A besoni se premtimet e programit të qeverisë Rama 3 do të realizohen?

Komento

Komente

 • Turi: 15/05/2021 14:45

  Ketu po duket drejtesia boterore , cifutet po bejne masaker dhe asnje nuk po ben dicka per ti ndaluar keta barbare te ndyre . Do zoti del nje Hitler tjeter se e paskeni merituar ate cka ju ka bere rrace e ndyre vrisni njerez qe luftojne me llastiqe duke i quajtur terrorista

  Përgjigju
  • al xhazira: 16/05/2021 11:42

   qenke aktiv o robo?sa te paguajne ?apo ndonje kocke

  • Gim: 15/05/2021 16:25

   Amin×

Lajmi i fundit

John

Lulzim Basha dhe pasoja fatale e “atvrasjes” me 8 vite vonesë!