Izraelitët rikthehen në rrugë për të protestuar kundër reformave në gjyqësor

Izraelitët rikthehen në rrugë për të protestuar kundër reformave në gjyqësor

Duke valëvitur flamuj izraelitë dhe duke brohoritur “demokraci, demokraci!”, protestuesit vërshuan rrugët e Tel Avitit të enjten në mbrëmje, i cili ka qenë kryeqendra e protestave qëkur Netanyahu e shpalosi për herë të parë pakon për ndryshimet në gjyqësor në janar.

Reformat kontroverse e kanë ndarë vendin në dysh dhe kanë nxitur njërën prej lëvizjeve më të mëdha protestuese në historinë e Izraelit. Të hënën, ligjvënësit e kaluan projektligjin me 64 vota pro në Parlamentin me 120 ulëse, pasi deputetët e opozitës e bojkotuan votimin, duke bërtitur “turp, turp”.

Koalicioni qeveritar i Netanyahut, i cili përbëhet nga partia e ekstremit të djathtë dhe ajo ultra-ortodoks dhe hebre, argumenton se ndryshimet e propozuara nevojiten për të siguruar pushtet më të baraspeshuar mes zyrtarëve të zgjedhur dhe gjykatave.

Izraelitët protestuan deri natën vonë pas votimit të hënën, ndërsa policia kishte përdorur topa uji për t’i shpërndarë ata. Dhjetëra protestues ishin arrestuar. Ndryshimi në klauzolën e “arsyeshmerisë” është komponenti i parë i madh i pakos së reformave që u bë ligj. Ndryshimet e tjera të propozuara përfshijnë edhe mundësimin e një qëndrimi më të fortë të Qeverisë në emërimin e gjykatësve.

Kritikët e akuzojnë Netanyahun, i cili është në gjykim nën akuzat për korrupsion të cilat i mohon, se po përpiqet t’i përdorë reformat për t’i parandaluar gjykimet e mundshme ndaj tij. Ai i mohon këto akuza. Klauzola e “arsyeshmerisë” ishte përdorur më së fundmi nga Gjykata Supreme për ta detyruar Netanyahun ta përjashtojë anëtarin e kabinetit nga partia ultra-ortodokse, për shkak të dënimit për shmangie tatimore./REL

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 28/07/2023 04:47

    Netanjahu dhe koalicioni i tij jane infektuar nga semundja lokale shume e perhapur ne ate pjese te botes-DESPOTIZMI!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje

Selita turistike në Mirditë, perlë natyrore, por pa rrugë! Kryebashkiaku-vendasve: Kthehuni, investoni në vendlindje