Izraelitët ‘s’gjejnë qetësi’, protesta masive kundër kryeministrit në Tel Aviv

Protestat në Izrael sa vijnë dhe bëhen më masive. Vetëm mbrëmë në rrugët e Tel Avivit dolën më shumë se 160 mijë izraelitë të cilët protestojnë kundër të ashtuquajtur reforma e gjyqësorit, inicuar nga kryeministrit Netanyahu

Mbi 160 000 banorë kanë dolën mbrëmë në protestë në Tel Aviv, për të kundërshtuar reformat e diskutueshme gjyqësore të qeverisë së krahut të djathtë të Izraelit. Protestuesit u mblodhën edhe në qytete të tjera, sipas raporteve të mediave, duke valëvitur flamujt izraelitë. Izraeli është përfshirë nga protesta masive për rreth katër muaj që kur qeveria e kryeministrit, Benjamin Netanyahu njoftoi planet e reformës në gjyqësor.

Me reformat në drejtësi, kritikët thonë se qeveria po kërkon të kufizojë ndikimin e Gjykatës së Lartë të vendit dhe të zgjerojë pushtetin e qeverisë.. Pas kundërshtimit të gjerë nga shoqëria civile, si dhe nga brenda qeverisë dhe ushtrisë, Netanyahu e shtyu projektligjin për disa javë në fund të marsit, për të krijuar “hapësirë për dialog”. Megjithatë, opozita është skeptike se qeveria do të arrijë një kompromis. Deri më tani, nuk ka patur progres në bisedime.

Sipas raporteve të medias, qeveria fillimisht, kërkon të miratojë buxhetin për vitin 2023-2024, përpara se të ndërmarrë hapa të mëtejshëm për të dobësuar sistemin gjyqësor. Nëse kjo nuk arrihet deri më 29 maj, do të duhet të shpallen zgjedhje të reja

G.MO/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)