Ja shqiptari që kryeson listën e 
artistëve më të mirë në Francë 

Ja shqiptari që kryeson listën e <br />artistëve më të mirë në Francë 
Anri Sala është një tjetër talent shqiptar i cili sipas sondazheve kryeson listën e artistëve në Francë për numrin më të madh të ekspozitave të realizuara në mbarë botën dhe numrin e madh të objekteve të ekspozuara në to. Në listën e cila përbëhet nga 100 emra janë të përfshirë vetëm 19 gra.  

I riu shqiptar i lindur në Francë është një artist që gëzon mjaft popullaritet atje për objektet e veçanta të përdorura në ekspozitat e tij. Në listën e kryesuar nga Sala të publikuar nga mediat franceze, ai ndiqet nga François Morellet e renditur e dyta, Christian Boltanski, e treta and Daniel Buren e katërta. 

Artisti shqiptar ishte përfaqësues i Francës në ekspozitën Binalen të Venecias në vitin 2013. Ai ka përfaqësuar gjithashtu Francën në shfaqet e fundit në Izrael dhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Shumë institucione të artit po promovojnë këtë talent me origjinë shqiptare, ku e fundit ishte një video që Instituti i Artit në Çikago ka pregatitur ku ka përfshirë të gjithë aktivitetet e tij nga nëntori i vitit të kaluar deri në Prill. 

Redaksia Online
(O.b/ Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Pagesat e dyshimta ruse, Monika Kryemadhi: Shihemi në gjykatë

Pagesat e dyshimta ruse, Monika Kryemadhi: Shihemi në gjykatë