‘Java e Italisë’, nga data 1 qershor kultura italiane rikthehet në Shqipëri me më shumë se 60 evente

‘Java e Italisë’, nga data 1 qershor kultura italiane rikthehet në Shqipëri me më shumë se 60 evente

Më datë 30 maj, ora 12.00, Ambasadori italian në Shqipëri, Fabrizio Bucci do të organizojë një ceremoni me rastin e përurimit të “Javës së Italisë”.

Pas suksesit të edicionit të parë, prej datës 1 e deri më 7 qershor 2023, kultura italiane rikthehet në Shqipëri me më shumë se 60 evente e nisma. Muzika, sporti, kuzhina, shkenca, opera, arkitektura dhe dizajni do të jenë vetëm disa nga vlerat italiane protagoniste të një udhëtimi që do të përshkojë Shqipërinë nga Veriu në Jug.

Një program i ngjeshur me veprimtari ku mes të cilave vlejnë për t’u përmendur kremtimi i Festës së Republikës, grupi muzikor Planet Funk, Festivali i Shkencës, dita kushtuar Arbëreshëve, rikthimi i Pizza Village, maratona për autizmin si edhe vepra murale e realizuar nga Tellas si shprehje e miqësisë mes Italisë dhe Shqipërisë. Nuk do të mungojnë as mbrëmjet kushtuar teatrit, operës dhe muzikës me shfaqje në sheshe dedikuar Verdit-t, koncerti i instrumentistit të njohur të trombës, Paolo Fresu dhe shfaqja në kujtim të gjeniut Enio Morricone. 

Në ceremoninë e përurimit do të jenë të pranishëm Ministrja e Kulturës, Elva Margariti dhe Kryetari i Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj.

1685360507_javaitalianeekultures.JPG

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vritet polici në Kosovë, a po reagojnë si duhet ndërkombëtarët ndaj Serbisë×

Lajmi i fundit

Lajçak takon përfaqësues nga Franca, Gjermania dhe Italia, në takim edhe Escobari

Lajçak takon përfaqësues nga Franca, Gjermania dhe Italia, në takim edhe Escobari