Jemi mësuar ta shohim si aktor në filma aksion, SIlvester Stallone shfaq një tjetër talent, ekspozon pikturat e tij surrealiste në një muze në Gjermani

Jemi mësuar ta shohim si aktor në filma aksion, SIlvester Stallone shfaq një tjetër talent, ekspozon pikturat e tij surrealiste në një muze në Gjermani

Sylvester Stallone është një njeri me shumë talente, aktor, shkrimtar, producent edhe...artist!?

Me rastin e 75-vjetorit të tij, Stallone ka hapur ekspozitën me 50 piktura në muzeun ‘Osthaus Hagen’ në Hagen, të Gjermanisë.

Artisti e zbuloi dashurinë për pikturën në një moshë shumë të re. Pikturat e krijuara prej tij, të cilat shumicat janë autoportrete bazohen në surrealizmin dhe abstraksionin dhe janë të mmbushura me aksion dhe kepresivitet si vetë silmat e Stalones.

“Është nder i jashtëzakonshëm të kem punën time të varur këtu, përkrah disa prej artistëve më të mëdhenj në botë. Kjo botë e galerisë është ende është shumë e re për mua”, tha ai.

Ekspozita e quajtur “ Magjia e të qenit”, ka filluar qëndrimin në muret e muzeut më 4 dhjetor dhe do “zbresë” më 20 shkurt 2022.

Kjo është ekspozita më e madhe e pikturave nga aktori ikonë të fundit të viteve 1960 deri në ditët e sotme, por nuk është e pata pasi në 2013, Stallone pati një ekspozitë në Muzeun Shtetëror Rus në Shën Petersburg, dhe më pas përsëri në 2015 në Muzeun e Artit Modern dhe Bashkëkohor që ndodhet në Nice, Francë.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Zjarr në baraket e romëve në zonën e Kombinatit në Tiranë

Zjarr në baraket e romëve në zonën e Kombinatit në Tiranë