Jemin Mema, pemëtari nga Prizreni punëtor sezonal në Kukës: Shteti të mbështesë fermerët për kultivimin e arrorëve

Në fshatrat e Kukësit ka nisur krasitja dhe përgatitja e drurëve frutore për stinën e pranverës. Jemin Mema nga Prizreni, çdo fillim shkurti kalon kufirin dhe vjen në Kukës, ku është punësuar nga të njohurit e tij në krasitjen e pemëve.

“Unë jam lumian dhe ndihem më afër me Kukësin se sa me Prizren, ne na kanë ndarë padrejtësisht me kufij, se jemi njerëz të një gjaku”, tha ai.

Zanatin e pemëtarit e ushtron prej 25 vitesh dhe ka vënë re se njerëzit po i rikthehen tokës. Është shtuar interesi për të mbjellë pemë frutore apo për të ngritur vreshta si në fshatrat e Kosovës ashtu dhe të Shqipërisë.

“Po shoh se janë shtuar pemëtoret, fermerët po kultivojnë gjithnjë e më shumë por shteti nuk i mbështet”. – u shpreh ai.

Por pavarësisht se natyra është bujare, Jemini thotë se institucionet duhet të subvencionojnë për zhvillimin e pemëtarisë.

“Pemëtaria në Kukës goxha është e zhvilluar, por puna është se këtu nuk ka vënë dorë shteti. Ministria e Bujqësisë për shembull nuk i subvencionon, nuk i përkrah. Në Kosovë vetëm në arrë 500 euro i subvencionon shteti, por ka edhe ndihma tjera si në pleh kimik, në teknikë. Këtu në Shqipëri fatkeqësisht pemëtarët edhe fermerët nuk subvencionohen nga shteti”.- tha Jemini.

Në Kukës, klima favorizon më së tepërmi rritjen e mollëve, arrave dhe rrushit.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Rithemelimi propozon rikthimin e koalicioneve të vjetra, a jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin

Ministri i Kosovës: Beogradi përgjegjës për tensionet mbi dinarin