Jeni duke trajtuar fytyrën dhe nuk keni rezultatet që prisni? Ja përbërësit që dëmtojnë lëkurën tuaj

Jeni duke trajtuar fytyrën dhe nuk keni rezultatet që prisni? Ja përbërësit që dëmtojnë lëkurën tuaj

Të gjithëve në një formë apo një një tjetër na është dashur që të trajtojmë lëkurën me përbërësit që na ndodhen në shtëpitë tona. Disa për pastrim të thellë, dikush tjetër për akne, rrudha e pika të zeza, ekzistojnë disa ingredientë që ne i marrim të mirëqena si efektive, madje më shumë se medikamentet specifike.

 Megjithatë, sesa sukses kanë ‘mjetet e shpejta’ të shtëpisë e shohim në rezultate. Padyshim që ka maska që mund të krijohen në formë modeste brenda shtëpisë ama sërish ekzistojnë disa produkte që mund të shkaktojnë irritime, acarime e inflamacion në lëkurën tuaj. Cilat janë ato?

Limoni

Një nga përbërësit më të njohur në recetat e kujdesit të lëkurës, limoni i bën më shumë dëm lëkurës tuaj sesa dobi. Nga përmbajta e lartë e acidit ka tendencën ta lërë lëkurën tuaj të thatë dhe të irrituar.

Sheqeri

Një përbërës i lehtë që njerëzit duan ta shtojnë në pastrimet e fytyrës dhe trupit, kokrrat e sheqerit bazë që përdorim në shtëpi janë shumë të mëdha dhe për këtë arsye, shumë gërryes për lëkurën, duke shkaktuar lot dhe duke çuar në inflamacion dhe acarim.

Kanella

Kanella është e shkëlqyeshme për konsumim, por e dëmshme kur aplikohet në lëkurë. Mund të lërë një ndjesi djegieje. Në mënyrë të ngjashme, erëza të tjera si piperi i zi pluhur janë gjithashtu të ashpra për lëkurën tuaj. Në vend të kësaj, provoni diçka më të butë si shafran i Indisë.

Uthulla e mollës

Po! Edhe uthulla e mollës. Përdorimi i uthullës së mollës si tonik për fytyrën tuaj do ta lërë atë të ndjehet e irrituar dhe madje mund të shkaktojë djegie pasi ka shumë acid.

Vaji i kokosit

Vetëm përdorimi i vajit të kokosit si hidratues nuk mjafton për të hidratuar lëkurën tuaj. Është gjithashtu shumë komedogjenik që do të thotë se i lë poret në fytyrën tuaj të bllokuara, duke rezultuar në akne. Ju mund të përdorni vaj kokosi në lëkurën e kokës dhe pjesë të tjera të trupit, por në mënyrë ideale, shmangni zonën e qafës dhe fytyrës.

Pasta e dhëmbëve

Aplikimi i pastës së dhëmbëve në një puçërr është një mospërfillje e madhe pasi mund të ndezë ose irritojë lëkurën. E njëjta gjë vlen edhe për sodën e bukës.

Vezë të papërpunuara

Nëse vendosni ndonjë pjesë të një veze të papërpunuar në ndonjë recetë për kujdesin e lëkurës, ndaloni menjëherë. Vezët e papërpunuara mund t’ju japin një infeksion bakterial të quajtur salmonela, i cili edhe pse relativisht i rrallë, është jashtëzakonisht i dëmshëm.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tjetër JO për negociatat nga BE, mendoni se Rama ka të drejtë me gjuhën e ashpër ndaj liderëve të Brukselit?×

Lajmi i fundit

John

PS takim me shqiptarët në Britani, Gjiknuri: Të angazhuar për votën e emigrantëve! Qeveria mekanizma lehtësues për investimet në Shqipëri