U emërua nga Nishani, dorëhiqet para vettingut kryegjykatësja e Durrësit, ish kolege e Argitës dhe avokate e Fazlliçit

DURRËS - Jep dorëheqjen kryetarja e Gjykatës së Durrësit, Joana Qeleshi, pa pritur t'i nënshtrohet procesit të vettingut, 'filtrit' të kritereve profesionale, pastërtisë së figurës dhe pasurisë. Kërkesa e saj për t'u dorëhequr nga posti është pranuar nga Këshilli i Lartë Gjyqësor, dhe tashmë ajo do të vazhdojë punën deri më 31 tetor.

Pas dorëqjes, procesi i vettingut pritet të ndërpritet për gjyqtaren Joana Qeleshi por ajo tashmë duhet të qëndrojë jashtë sistemit të drejtësisë për 15 vite.

Gjyqtarja e Durrësit thotë se ka zgjedhur një tjetër sfidë, siç është ai i sektorit privat. 

“Pavarësisht pasionit tim për profesionin e gjyqtarit, duke qenë se më është ofruar një mundësi profesionale me preferencën dhe ekspertizën time në fushën e Shoqërive Tregtare, kam vendosur të ndjek një stad të ri në karrierën time, duke iu përkushtuar sektorit privat. Mundësia që më është ofruar në këtë sektor në pozicionin e Drejtores Juridike pranë Spitalit Amerikan, paraqitet si sfidë e re profesionale për mua”

Pjesë nga dorëheqja e Joana Qeleshit paraqitur pranë Këshillit të Lartë Gjyqësor

Joana Qeleshi u emërua në krye të Gjykatës së Durrësit në vitin 2013, nga presidenti i asaj kohe, Bujar Nishani, që drejtonte Këshillin e Lartë të Drejtësisë, institucion që u shkri me reformën në drejtësi dhe u zëvendësua me Këshillin e Lartë Gjyqësor. Në atë kohë emërimi i sja pati polemika pasi Gjykata e Durrësit është një gjykatë karriere, në të cilën nuk mund të emërohesh direkt nga Shkolla e Magjistraturës. Joana Qeleshi e nisi punën si gjyqtare në Gjykatën e Durrësit më 28 dhjetor 2011, dhe vetëm 1 vit më pas u emërua kryegjykatëse. 

Më 10 shtator të vitit 2007, Qeleshi u pajis me prokurë të posaçme nga biznesmeni i përfolur serbo-boshnjak-britanik Damir Fazlliç, mik i Sali Berishës, për të bërë regjistrimin e një kompanie të tij në Qipro. Qeleshi punonte në atë kohë në studion “Kola&Associates” të avokates tjetër Flutura Kola, ish-ortake në biznes e vajzës së kryeministrit, Argita Malltezi. Në atë kohë, avokatja Joana Qeleshi nuk është prononcuar asnjëherë për faktet e bëra publike atëherë.

Në mars 2017 Ministria e Drejtësisë kishte kërkuar shkarkimin nga detyra të kryetares së Gjykatës së Durrësit, Joana Qeleshi Joana Qeleshi, për shkak të një vendimi të dhënë lidhur me pronësinë e 45 mijë m2 tokë në Gjirin e Lalëzit, e cila u bë shkak për dhunimin dhe largimin nga Shqipëria të biznesmenit libanez, Fadi Mitri. Ky i fundit, me anë të kompanisë “Omnix” kishte planifikuar të ndërtonte një kompleks gjigant turistik me vlerë 450 milionë dollarë Deri në fillim të vitit 2016, e gjithë sipërfaqja rezultonte pasuri e paluajtshme publike në regjistrat e shtetit. Por më datë 25 mars të vitit të kaluar, Gjykata e Durrësit, ka dhënë vendim që 45 dynymë nga kjo sipërfaqe t’i njihet si pronë një familje nga Durrësi.. Por Këshilli i Lartë i Drejtësisë, që drejtohej nga Presidenti Nishani, e rrëzoi këtë kërkesë të Ministrisë së Drejtësisë. 

Gjatë dominimit të KLD nga Partia Demokratike, me anë të Bujar Nishanit, Gjin Gjonit etj, Qeleshi bëri një karrierë të shpejtë në gjyqësor.

Vëllai i saj Real Qeleshi, është oficer i Policisë Gjyqëore, ndërsa babai, Arben Qeleshi, është avokat. 

Kush është Joana Qeleshi? 

Joana Qeleshi, pas përfundimit të studimeve universitare ka punuar pranë Studios Ligjore “Kola&Associates”, në pronësi të Flutura Kolës, ortakes së Argita Berishës në biznes. Pas rikthimit të Sali Berishës në pushtet, në 2005, Argita dhe Flutura Kola u kthyen nga Kosova, duke krijuar tri kompani ligjore: Malltezi & Kola, Kola & Associates dhe Malltezi & Associates – duke ndarë një listë në rritje klientësh fitimprurës. Brenda pak muajsh, këto studio ligjore u kthyen në porta ku kalonin investitorë të ndryshëm, të cilët kërkonin të investonin në Shqipëri, shpeshherë me firmën e Sali Berishës. Në listën e gjatë të klientëve të profilit të lartë përfshihet edhe i famshmi Damir Fazlliç, miku i ngushtë i ish-kryeministrit Berisha, për mbrojtjen e të cilit vuri në rresht të gjitha institucionet shtetërore, madje e futi edhe në Këshillin e Sigurisë Kombëtare. Pra, ajo që sot është mban detyrën e kryetares së Gjykatës së Durrësit, në atë kohë, me autorizim të “Kola&Associates”, merrej me regjistrimin e kompanive të Fazlliçit në Qendrën Kombëtare të Regjistrimit. Sigurisht që nuk ka asgjë të paligjshme në punën e zonjës në fjalë, por e kaluara pranë zonjave Kola-Argita dhe Fazlliçit krijon dyshime të forta se ka ndikuar në karrierën e saj të shpejtë në sistemin e drejtësisë.

G.M.//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Loti: 24/10/2019 20:23

  Sa posht ka ren gazeta juaj te botoj artikuj pa baze. Ksaj I doli pune ne privat(Spitali Amerikan) dhe shkoj, ju I beni biografine jo vetem ksaj, por the ortakes te pronares the biznesit ku kjo paska punuar para 100 vitesh. Gjejani faktet e korrupsjonit njehere pastaj publikoni e tregojini vending.

  Përgjigju
 • Ladi: 24/10/2019 20:14

  Po i famshmi Petraq Curri kur do dale ne veting? Ky eshte superhajduti i gjykates durres. Ekzemplar korrupsioni.

  Përgjigju
  • Ironia: 25/10/2019 02:28

   Po cfare vetingu, Petraq Curri duhet cuar ne burg. Kld nuk e shkarkoi me arsyen qe nuk kishte me kompetenca. Ai duhet te ishte ne listen prioritare per shkarkim dhe burgosje. Te goca ne Angli qe e mban me eurot e korrupsionit kerkoni per prova...

 • Reka: 24/10/2019 17:23

  Ska gjo se behet kryetar Xhep Bekteshi pervers. Joana ishte model i gjyqtares.

  Përgjigju
 • kuksi: 24/10/2019 17:18

  Kryegjykatese ne moshen 20 vjecare... KCK (kap cka kap) deri sa i erdhi dita per veting dhe pastaj terhiqet... po te ishte e paster do u perballte me vetingun. Aspak rastesi qe PD e ka emeruar. Nje llum i partis demokratike me pak ne sistemin ton.

  Përgjigju
 • Miri: 24/10/2019 15:43

  Kjo i mertte leket nepermjet babit dhr vllai te vet, ska nevoje te ndynte doren. Familje plerash

  Përgjigju
 • Hasan: 24/10/2019 15:33

  Tani qe i vajti raporti negativ nga vetingu dhe doreheqjen. Pse nuk e dha me pare b.ç.a. Kapi ca kapi beri baterdine ne Durres tani u largua.

  Përgjigju
 • tafili: 24/10/2019 15:02

  Kryegjykatese 26 vjece. Hajde Bangladesh hajde. Dhe floket si qen pudell.

  Përgjigju
 • Gesi avokat: 24/10/2019 14:58

  Mire bere qe u largove Joana sic po behet vetigu selektiv. Lere Durresin ne mediokritetin e vet normal. Do mbahesh mend si gjyqtare e respektuar dhe njeri i formuar. Mbaresi.

  Përgjigju
  • navy: 24/10/2019 17:33

   Super Mafia Joanna Qeleshi

 • Petriti: 24/10/2019 14:51

  Nje gjyqtare e afte profesionalisht me pak ne sistem. Eshte fatkeqesi largimi i saj, te pakten per ata qe njohin kete profesion. Suksese me tej Joana.

  Përgjigju
 • ana: 24/10/2019 14:18

  Permendeni qe ka mbaruar me medalje, shume e afte profesionalisht, nder ta kishe ne sistem.

  Përgjigju
 • opioninion: 24/10/2019 14:11

  te arestohete gjykatesja durresi sa mes hpjete edi mire pazarete te pisa qe ka bere ne kuriz te populli

  Përgjigju
 • VISI: 24/10/2019 13:24

  KJO K .....KA BER BADERDIN NE DURRES FUTENI BRENDA DHE TI SEKUESTROHET PASURIA

  Përgjigju
  • George Orwell: 24/10/2019 14:39

   Te kujton filmin "tre here pas banakut"

 • Edi: 24/10/2019 13:21

  Po ikin magjistratet, dhe po lene juristet e plepave.

  Përgjigju
 • Dajaku: 24/10/2019 13:11

  Kjo qenka yll bote...per ta mbajt ke bufeja vec per ta par

  Përgjigju
 • George Orwell: 24/10/2019 13:04

  Kujt ketu i ka marre leke kjo gjyqtare le te shkruaj. Kush ketu merr vesh te gjykoj nje vendim gjyqesor dhe ka pare nje vendim abuziv le te shkruaj dhe ai. Te gjithe te tjeret qe kan sindromen shqiptare te mllefit ndaj tjetrit te rrin ne injorancen e tyre dhe te shijojn se u erdhi dita. Te tjeret do rrnojn per me tregue..perseri.

  Përgjigju
 • Populli: 24/10/2019 12:58

  Pavaresisht se largohen ne prag te vetingut duhet me patjeter pasurite e tyre te kalojne ne site,kane bere baterdine e me pas lajne duart nga sistemi pa u hyre nje gjemb ne kembe.

  Përgjigju
 • Johnny: 24/10/2019 12:33

  Respekte per Joanen vajze e shkelqyer dhe juriste shume e pergatitur. Bere mire qe ike nga llumi i gjykatave, suksese :)

  Përgjigju
  • Gjushi: 24/10/2019 14:41

   Ok Jamarber! E dhe edhe ti opinionin

 • 1945: 24/10/2019 12:11

  Bravo..ikin profesionistet le te vijn partizanet nga mali tani..merrni tani nga rruga dhe bejini gjyqtar.

  Përgjigju
 • Timi: 24/10/2019 12:07

  E mer nishani. Sakat po e vodhet kete vend me keta pazarxhinjte nga jugu ne veri. Ketu lahen te gjitha mos u merzit.

  Përgjigju
 • www.youngtribune.com: 24/10/2019 11:47

  Mjere populli. Keta gjygjtare vjedhin nen hunden tone dhe populli rrin e shikon se ikin pa i hyre gjemb ne kembe ketyre poshtersirave. Turp

  Përgjigju
 • Tirona: 24/10/2019 11:39

  Nji hale me pak.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Reshje të dendura shiu në të gjithë vendin, Policia apel shoferëve: Tregoni kujdes, lëvizni me shpejtësi të ulët