Jep dorëheqjen ministrja holandeze për shkak të kaosit në Afganistan

Ministrja e Jashtme holandeze, Sigrid Kaag, dha dorëheqjen pas akuzave të ngritura nga parlamenti për keq menaxhim të krizës së evakuimit nga Afganistani, muajin e kaluar.

Ligjvënësit miratuan një mocion në të cilin kritikonin qeverinë për dështimin në evakuimin e disa afganëve të cilët kishin mbështetur Holandën në punën e tyre dhe gjithashtu për aftësinë për të marrë sinjalet e duhura të cilat tregonin marrjen e kontrollit shumë shpejt prej talebanëve.

Dorëheqja e Kaag vjen një ditë pasi britaniku edhe homologu I saj britanik Dominic Raab , u hoq nga pozita e tij si ministër I jashtëm  pasi ishte kritikuar gjerësisht për mënyrën se si ai përballej me situatën në Afganistan.

Kaag tha se qëndron pas veprimeve të saj, por pranoi vendimin e deputetëve. Holanda arriti të evakuojë rreth 2,000 njerëz nga Afganistani në dy javët e fundit të gushtit, megjithatë la pas qidra bashkëpunëtorë. 

Kaag pranoi se Qeveria holandeze ka vepruar në bazë të “supozimeve të gabuara”, por tha se ngritja e shpejtë e talebanëve në pushtet i ka habitur të gjithë, “përfshirë edhe vetë talebanët”.

Afganët që kanë punuar me forcat ndërkombëtare gjatë 20 vjetëve të fundit, kërcënohen nga talebanët.

S.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinë ose test negativ për të hyrë në Universitete, a ju duket e drejtë?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Sfidat, humbjet dhe fitoret, Pirro Dhima për medaljen e parë: E doja, por nuk dija as çfarë ngjyre kishte! Çmimin e fundit e mora me dorën dhe këmbën e dëmtuar