Jo vetëm për plazh, shqiptarët nga Kosova vijnë në Kukës për peshkim! Qytetarët: Liqeni i Fierzës i ndotur

Fundjavat po shfrytëzohen më së miri nga qytetarët e Kosovës, për të cilët jo vetëm bregdeti dhe plazhi tërheqës janë tërheqës në Shqipëri, por edhe peshkimi. Liqeni i Kukësit duket me i përshtatshmi për ta.

Me shumë sesa për të zënë peshq, peshkimi duket një hobi për ta, për të kaluar ditën dhe e shohin si sport me vete.

Një pjesë të mirë të peshkut të zënë që nuk ua përmbush syrin dhe përmasat e lëshojnë sërish në liqen.

U pëlqen shumë e gjithë vija liqenore e Kukësit, por në kushtet aktuale të një situate aspak të pëlqyeshme mjedisore shprehin rezervat për ndotjen....

Tashme niveli i ujit në Liqenin e Fierzës po shkon drejt kuotës maksimale, për shkak të reshjeve e shtimit të prurjeve. Por bashkë me prurjet e ujit në kupenë e liqenit mbërrijnë tonelata mbetjesh, kryesisht plastike që mbushin sipërfaqen e tij. Shpeshherë është ndërhyrë me iniciativa të shoqatave mjedisore, bashkisë apo edhe aksioneve të përbashkëta për pastrimin e tij, por sa here ka reshje përsëritet e njëjta situatë.

SI.E./LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kuksiani: 22/05/2023 07:57

    Ato qe e ndotin me tonelata vijne e peshkojne ne Kukes!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)