Juventus-Atalanta finalja e Kupës së Italisë, Sevilla fiton aktin e parë ndaj Barcelonës (VIDEO)

Do të jetë Juventus-Atalanta finalja e Kupës së Italisë për edicionin 2020-2021. Pas barazimit pa gola në ndeshjen e parë Atalanta e mposhti 3-1 Napolin në gjysmëfinalen e kthimit duke siguruar biletën për në finalen e madhe ndaj bardhezinjve. Në Bergamo djemtë e Gasperinit arrijnë një tjetër sukses të madh teksa marrin brenda 16 minutave një avantazh të dyfishtë falë golave të Duvan Zapata dhe Pessina. Në fillimin e fraksionit të dytë Napoli ngushtoi diferencën me golin e Lozanos që rezultoi jo i mjaftueshëm. Pessina rreth dhjetë minuta nga fundi shënoi golin e tretë të ndeshjes dhe të dytin personal dhe mbylli llogaritë duke i siguruar Atalantës finalen e Kupës. Për herë të parë bardhezinjtë dhe bergamaskët përballen në finale të Kupës së Italisë.

Ndërsa në Kupën e Mbretit Barcelona u mposht 2-0 nga Sevilla në ndeshjen e parë gjysmëfinale në stadiumin Pizjuan. Andaluzianët marrin avantazhin që në minutën e 23-të falë një aksioni personal të Kunde i aftë të driblojë disa kundërshtarë. Katalanasit provuan të reagonin por ishin vendasit që shënuan sërish këtë herë me Ivan Rakitic . Ndeshja e kthimit më 3 mars ndërsa sonte luhet gjysmëfinalja tjetër Bilbao-Levante.

Përgatiti Andi Kapxhiu

J.GJ./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vizita e Presidenti Begaj në Kosovë, si i vlerësoni mesazhet dhe takimet që zhvilloi?×

Lajmi i fundit

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura

8 ushtarë të tjerë rusë të dyshuar për krime lufte në Bucha, plaçkitën shtëpitë e braktisura