Kadri Veseli do të vazhdojë të qëndrojë në paraburgim, miratohet kërkesa e tij për shtyrjen e shqyrtimit

Kadri Veseli do të vazhdojë të qëndrojë në paraburgim, miratohet kërkesa e tij për shtyrjen e shqyrtimit

Kadri Veseli

Është aprovuar nga gjykatësi i procedurës paraprake kërkesa e mbrojtjes së ish kryeparlamentarit të Kosovës, Kadri Veseli ku ky i fundit ka kërkuar shtyrjen e shqyrtimit për paraburgimin.

Gjykatësi ka udhëzuar mbrojtjen e Veselit që të paraqesë shkresën deri në 11 nëntor, ndërsa seanca e rradhës të mbahet në 19 dhjetor.

Prej më shumë se një viti, ish liderët e UÇK-së, Kadri Veseli, Hashim Thaçi dhe Jakup Krasniqi mbahen në paraburgimin e Hagës ku akuzohen se gjatë luftës kanë marrë pjesë në një organizatë kriminale që merrej me trafikimin e qenieve njerëzore.

Më herët, kërkesat e Hashim Thaçit dhe Kadri Veselit për lirimin nga qelitë ku po qëndrojnë të paraburgosur, janë rrëzuar nga gjykata e Hagës me arsyetimin se mund të largoheshin apo të zhduknin provat kundrejt tyre.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij

Kryeministri holandez Mark Rutte pritet të jetë kreu i ardhshëm të NATO-s, Hungaria dhe Sllovakia heqin veton ndaj tij