Kancelari gjerman: Duhet të bëhet përparim i mëtejshëm në liberalizimin e vizave për Kosovën

Kancelari gjerman: Duhet të bëhet përparim i mëtejshëm në liberalizimin e vizave për Kosovën

1651674318_Screenshot4.jpg

Kancelari i Gjermanisë, Olaf Scholz tha se me kryeministrin Kurti folën për disa cështje ndërsa paralajmëroi vizitë në Prishtinë. Scholz u shpreh se është i lumtur për bashkëpunimin e qeverive të dy vendeve që do të forcojë pavarësinë energjetike dhe do të përmirësojë cilësinë e ajrit. Sa i përket liberalizimit të vizave, u shpreh se duhet të bëhet përparim i mëtejshëm dhe për këtë do të angazhohet me këmbëngulje.

“Përparimi i mëtejshëm duhet të bëhet tani edhe në liberalizimin e vizave për Kosovën. Qeveria federale e ka fiksuar këtë si objektiv në marrëveshjen e koalicionit. Për këtë unë angazhohem me këmbëngulje në Bashkimin Europian, në biseda me partnerët; angazhohem me këmbëngulje”, tha Scholz.

Scholz përmendi edhe bashkëpunimin rajonal duke thënë se ka vite që Gjermania angazhohet në këtë rajon me procesin e Berlinit. Ai përmendi katër marrëveshje të rëndësishme që tha se do të nënshkruhen në gjysmën e dytë të këtij viti në kuadër të Procesit të Berlinit.

“Projekti më i rëndësishëm është krijimi i një tregu të përbashkët rajonal”, tha Scholz duke paralajmëruar marrëveshje për lëvizjen e lirë të personave dhe njohjen e diplomave profesionale.


Lajmi kryesor:

Takimi në Berlin/ Scholz: Dialogu të sjellë marrëveshje gjithëpërfshirëse! Kurti: Njohja reciproke duhet të jetë në qendër, jo në fund! Vuçiç: Nuk varet vetëm nga ne


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

3 këngëtare italiane në Vlorë, performojnë hitet e viteve ’90! Rrëfejnë emocionet e udhëtimit: U mahnitëm nga mikpritja

3 këngëtare italiane në Vlorë, performojnë hitet e viteve ’90! Rrëfejnë emocionet e udhëtimit: U mahnitëm nga mikpritja