Kandidati për deputet në Mal të Zi: Do ishte mirë që shqiptarët të garonim me një listë të vetme, por do jemi faktor në qeveri

Nikollë Gega, kandidat për deputet në partinë DPS të Milo Gjukanovic, pasi votoi në zgjedhjet e sotme parlamentare të Malit të Zi dha një intervistë për mediat duke deklaruar se do ishte mirë që partitë shqiptare të kishin garuar në një listë të vetme. Gjithsesi sipas tij shqiptarët do të jenë faktor në qeverinë e re.

"Kurrë pjesmarrja s'ka qenë aq e lartë se sa kaq. Këto zgjedhje parlamentare janë quajtur historike meqënse Mali i Zi beosj se shumë shpejt do ti bashkohet Bashkimit Europian.

Këtu në Tuz dhe Mal të Zi garojnë shumë parti politike. Ka edhe subjekte politike nacionale dhe shqiptare. Si ithtar i politës pro evropiane mir do të ishte që partitë politike shqiptare të dilnin me një listë.

Pavarësisht rezultateve të zgjedhjeve jam mëse i bindur se shqiptarët do të jenë pjesë e rëndësishme e qeverisë së Malit të Zi. Nëse në këto zgjedhje ndodh ajo që nuk pritet, fitojnë partitë pro serbe, atëherë nuk ka shanse që Mali i Zi të anëtarësohet në Bashkimin Europian. Madje do të ishte hapa mrapa për vendin."


Lajmi kryesor:

Opozita shpall fitoren në Malin e Zi! Gjukanoviç kryeson me rezultat të ngushtë mes partive/ Shqiptarët sigurojnë dy deputetë


Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Flutura Açka përlotet në 'Pa protokoll' për të birin e ndjerë: Njeri i bukur që më tregoi si përballohet vdekja