Kaosi në finalen e Champions League! Qeveria angleze, policia e Liverpool dhe Real Madrid drejtojnë gishtin nga UEFA

Finalja e Champions League në Paris përveç fitores së Realit kundër Liverpool do të mbahet mend për incidentet e shumta jashtë stadiumit ‘Stade de France’, që detyruan sfidën të niste 36 minuta me vonesë.

Të gjithë kanë drejtuar gishtin nga UEFA, që nga ana tjetër bën fajtor tifozët e Liverpool. Sipas UEFA-s anglezët tentuan të futeshin në stadium pa biletë dhe shumë prej tyre i kishin falso, ndërsa u tha edhe se erdhën me vonesë. Mirëpo mediat ndërkombëtare shkruajnë se si UEFA ashtu edhe policia franceze çedoi shumë në organizimin.

Që në momentin kur tifozët u afruan pranë stadiumit u pa një raport i frikshëm me policinë, e cila ishte paktë në numër. Duke qenë se ora e ndeshjes po afronte, shumë prej tifozëve kapërcyen hekurat, duke sjellë më pas edhe kaosin. Sprajti djegës dhe gazi lotsjellës u përdorën për të shpërndarë turmat, ndërsa e pësuan fëmijë dhe gra shtatzëna. Një situatë që më pas u cilësua si mizori, ndërsa për rrjedhojë u shënuan 238 të plagosur dhe 105 arrestime.

Më vonë policia e Liverpool-it që ishte në Paris mbrojti tifozët duke thënë  se erdhën në momentin e duhur, ndërsa përmes një zëdhënëse qeveria angleze ka kërkuar hetim për situatën nga UEFA, duke e cilësuar të papranueshme dhunën. Sakaq ministria e sporteve në Francë ka kërkuar mbledhje urgjente me UEFA-n për të diskutuar se çfarë nuk shkoi dhe masat e menjëhershme që do merren.

Probleme pati edhe me tifozët e Realit, me klubin që i kërkoi UEFA-s shpjegime mbi sjelljen e forcave të sigurisë. Si të mos mjaftonte kjo edhe pas ndeshjes në rrugët e Parisit tifozët e irrituar sulmuan lagjet pranë stadiumit.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Përfundon samiti për Ukrainën, liderët foto familjare me Zelenskyn

Përfundon samiti për Ukrainën, liderët foto familjare me Zelenskyn