Kapet jahti me mbi 5 ton kokainë në Oqeanin Atlantik, ngarkesa më e madh e e kapur nga autoritetet portugeze në më shumë se 15 vjet

Sasia e kokainës së kapur

Policia Portugeze kapi më shumë se 5 tonë kokainë me vlerë 232 milionë dollarë në një jaht 79 metra në Oqeanin Atlantik, në një operacion në bashkëpunim me autoritetet spanjolle, britanike dhe amerikane.

Operacioni, i quajtur "Batica e Bardhë", ndaloi sasinë rekord të kokainës që të hynin në Evropë përmes Gadishullit Iberik, sasia më e madhe e kapur nga autoritetet portugeze në më shumë se 15 vjet.

Në pranga ranë 3 persona, që dyshohet se janë pjesë e një organizate të fuqishme kriminale ndërkombëtare të trafikut të sasive të mëdha të kokainës. Dy prej të arrestuarve janë spanjollë ndërsa tjetri peruan.

J.SH./B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

S'fitoi asnjëherë në 2021, trajner i Tiranës: Kukësi s'është i pamposhtur! Të hënën mbyllet gjysma e Superligës