KATAR 2022/ Nis faza vendimtare e grupeve, Holandës i mjafton 1 pikë ndaj organizatorëve! Senegali për 'jetë a vdekje' kundër Ekuadorit', përplasje e fortë SHBA-Iran

Këtë të martë do përcaktohen fatet e grupit A dhe B. Në orën 16:00 Holandës i duhet të paktën një barazim kundër Katarit, të eliminuar matematikisht, por në varësi të rezultatit mes Senegalit dhe Ekuadorit, 'tulipanëve' mund ti bëjë punë edhe humbja. Sakaq në grupin A më me shumë interes pritet Senegal-Ekuador, pasi afrikanëve iu duhet sezbën fitorja. Kjo sepse si Ekuadori ashtu edhe Holanda janë në kuotën e 4 pikëve, ndërsa Senegali ka 3.

Ndërkohë në orën 20:00 do jetë rradha e grupit B me Anglinë që duket e favorizuar. ‘Tre luanët’ të cilët janë në kuotën e katër pikëve do përballen me Uellsin, që kanë 1 pikë dhe për të kaluar më tej anglezëve i bën punë edhe barazimi. Më delikate dhe më interesante është përplasja e SHBA-ve me Iranin. Duke ditur raportet mes dy vendeve, që kanë shkaktuar polemika edhe në Botërorin e Katarit, pritet një 90 minutësh tepër i dyluftuar.

Avantazhin në këtë rast e ka Irani, që ka 3 pikë dhe vjen pas fitores me Uellsin, ndërsa amerikanët për të tentuar kualifikimin duhet të fitojnë sezbën. Kjo sepse kanë vetëm 2 pikë.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

Turisti humb telefonin dhe Policia e Shtetit i ndihmon ta gjejnë e të vazhdojnë udhëtimin 

Turisti humb telefonin dhe Policia e Shtetit i ndihmon ta gjejnë e të vazhdojnë udhëtimin