Kek i shëndetshëm me hurma arabie dhe arra nga zonja Albana

Kek me hurma arabie

Përbërësit:

 • 200 gr hurma arabie
 • 200 gr miell
 • 100 gr arra
 • 100 gr gjalpë
 • 100 gr sheqer
 • 2 vezë
 • 1 lç pluhur pjekës
 • 1 lç vanilje

Përgatitja:

Fillimisht vendosim hurmat në ujë të nxehtë. Largojmë bërthamat dhe i presim në copëza. Gjalpin dhe sheqerin e përziejmë më rrahës elektrik derisa sheqeri të tretet, më pas shtojmë vaniljen dhe pluhurin pjekës. Sitim miellin dhe e shtojmë gradualisht duke e përzier me lugë druri. Në fund shtojmë arrat dhe hurmat e prera hollë. E shtrojmë brumin e kekut në tavë me letër pjekje, e nivelojmë mirë dhe e vendosim të piqet në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 45 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Kosova të pranojë propozimin e Ramës për Asociacionin?×

Lajmi i fundit

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D

Pengesat për ndërtesën më të madhe europiane me printim 3D