Këngëtarja shqiptare bën testin e origjinës dhe tronditet nga rezultati

Eleni Foureira, këngëtarja me origjinë shqiptare që emigroi nga Fieri drejt Greqisënë moshë të vogël është mjaft e komentuar së fundmi. Ajo ka pranuar publikisht origjinën shqiptare kur ishte mjaftueshëm e famshme. Ajo vitin e shkuar ka përfaqësuar Qipron në Eurosong ku dhe u rendit e dyta. Ndërsa këtë vit Eleni ishte e ftuara speciale e Eurosong 2019 në Izrael.

Gjatë qëndrimit në Izrael  ajo bëri testin e Heritage, për të mësuar detajet e origjinës etnike dhe racore.


Rezultatet ishin shokuese edhe për vetë këngëtaren. Menaxheri i kompanisë Heritage, që është sponsor i Eurovizion, tha se Eleni Foureira ka 68.9% origjinë greke. Ndërsa një pjesë tjetër e ka nga Jugu i Italisë.

“Italiane? Nuk e kisha idenë! Jam pothuajse 70% greke? Unë nuk jam greke, unë jam rritur në Greqi, por ndihem greke. Nga Italia Jugore? Nuk di çfarë të them…”, ka thënë këngëtarja Foureira pasi mësoi rezultatet e testit të Heritage.

Eleni priste që rreth 50% e origjinës të ishte nga Ballkani, por kjo shifër ishte vetëm 29.8%.

A.P./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • Leshmeqime: 25/05/2019 19:46

  Nuk ka as nje lidhje me greqinë,por laboratorët qe bejnë heqjen e ADN's nuk e kanë shqiperinë në bazën e tëdhevave,e kane greqinë edhe italinë sepse ato kanë qëne civilement e kohes. I ka ndodhur dhe shum të tjerëve

  Përgjigju
 • Shqipnija mesme: 23/05/2019 11:21

  Mos u zini o shqipfolsa, pse jo, dhe shqiptar. Kush ösht lè e rrit m'SHqipni e kupton mir se ösht apo jo rrac autoktone. Megjithate, un menoj se primare nuk ö analiza ADN, por vet pamja jashtme. Evgjiti dhe gabeli dallohen lehtësisht qï sjan rrac venalije. Kurse ne tjerët (arbnorët, dardanët, muzakajt, arëmënjët, torbeshët,goranët etj) jemi aq shum t'ngjajshëm me njoni tjetrin, sa qï kjo t'len me kuptu qï jemi përzi me njoni tjetrin. Pra, shqipot i bashkon vetëm e folmja, bile bile dhe kjo ka ndryshim nga veriu n'jug, nga lindja n'perëndim. Kshuqi ösht e kot me bo karshilliqe rracore.

  Përgjigju
 • Andis: 22/05/2019 13:39

  Edhe Kim Kardashian ka dale thone se eshte me origjine nga Skrapari.

  Përgjigju
  • Ariu: 22/05/2019 17:29

   Kim kardashsja është nga Dibra kushërirë e munikës

 • Lavdi Hellades!: 22/05/2019 03:21

  Gjenia Greke krijoi kryeveprat e kryeveprave; arriti nje nivel qe s'do barazohej kurre ne breznite e ardhshme, sepse Bota nuk lindi me kurre nje popull me nje qyteterim aq harmonik, sa ai qe kishte jetuar ne token Greke para 2500 viteve. Forca shpirterore e Grekeve qe e tille qe mundi te harmonizonte ndikimet orientale dhe te tjera, me aspiratat e veta. Greket krijuan gjithashtu nje kulture te paster Helenike, ne forme dhe ne permbajtje. Asnje vend ne te gjithe Boten nuk mund te krahasohet me Greket. ASNJE!

  Përgjigju
  • Shteti: 22/05/2019 14:12

   Ha mut ha....dhe vazhdo haji mutin edhe grekeve qe te kane shkerdhy me breza....felliqesire

  • Kristo: 22/05/2019 13:48

   Ik mor pall se te paskan bere lavazh truri, nejse gjeten injorantin. Te ftoj te lexosh Jakob Filip Fallmerajmerin, historjanin me te madh te shek 19. Helenet nuk kane asnje lidhje me greket. Greket vetquhen helen por historia boterore nuk i njeh si te tille. Greket jane popull i krijuar me kombe heterogjene. Psh Lefteris Pataxis eshte nga rrepublikat ruse, katzanxidis ishte hebre nga izmiri. Po ashtu edhe Onassis, kostandinos mitsis ishte arvanit nga krioneri i kakavijes. Etj hegjemonia greke e mbulon me ane te mundesive lavazhit te trurit fese shkolles qe sot greqia eshte shteti me heterogjen ne ballkan qe nuk njeh asnje minoritet, pasi po ti njohin ato nuk do kerkojme greket pastaj.

  • Filipidhis: 22/05/2019 12:34

   Gjenia greke qe ska qene kurre e vertete kultura greke qe eshte ne brendesi egjiptiane pasi greket e azise ishin skllever te kleopatres ku dhe kane vjedhur cdo tradite qe ka lidhje me kulturen,mjekesine,shkencen.Greket dhe greqia jane mashtrimet me te medhaja te se vetmes shkence jo egzakte qe eshte historia e cila gjithashtu u pervetesua nga greket sikurse trojet e shqiptareve ne greqine e sotme.Bota vetem per nje gje i njef greket si origjinale per kalin e trojes,qe simbolizon pabesine greke dhe homoseksualizmin qe eshte pjese e adn-se helene.Kur duan te shajne dike ne france ose evrope i thone "va te faire enculer chez les grecs" qe i bie ik bjeri bythes te greket.

  • Fredi: 22/05/2019 09:24

   Ik ore katnar injorant opingë trushpëlarë bëj ndonjë sufllaqe!

 • luli: 21/05/2019 22:37

  qellimi i testit qe kjo vajze ka bere eshte qe ti thote grekeve atje ne greqi ( E PATE QE UNE NUK JAM SHQIPETARE )sepse kjo vazhdon ta vuaj faktin qe eshte shqipetare

  Përgjigju
 • Arvanitis: 21/05/2019 18:11

  Mos u cudit. Pyet per me shume shpjegime. Ashtu dalin por nuk ka lidhje me cfare eshte sot , por popullsi qe kane qene ne keto territore dhe ne shumice kane gjurme dhe adn te ngjashm edhe sot. Sidomos Poleponez dhe Athine e rreth Athines del njolle ...! Ky eshte komenti qe me nxorri profesori kur e pa ADN. Nja 5 breza qe di asnje se ka folur greqishten perpara shqipes..

  Përgjigju
 • Adhamudhi: 21/05/2019 18:09

  Kjo puna e testit adn we bejn amerikanet eshte si doktor adhamudhi qe i tha pacientit po te dhembi njeri sy kerreje(hiqe) te shpetosh tjetrin dmth futja pordhe ne ajer se asgje nuk eshte e vertete fillo qenga percaktimi i dikujt ne hellenic duke e ditur qe ata jane dhe kane qene minoritet ne ballkan dhe kudo tjeter.Çuditerisht pellazget iliret qe jane me te lashte se vet njerezimi sbejne pjese te kto grupimet e adn-se qe i ngjajne google adsense ku shqipja akoma,sben pjese te gjuhet e njohura,edhe pse eshte nena e shume gjuheve ne bote.

  Përgjigju
 • Vlonjati: 21/05/2019 17:15

  Mos u çudit fare eleni , me siguri grupi yt i adn Haplogrup ka dal E-V13 dhe qe ne te gjitha sitet geaneologjik e tregojen si grup Hellenic por jo grek te sotem dhe un kur e bera kete analiz u deshperova qe me doli ashtu por kur pash harten se der ku i thoshin ata adn helenike ishe dhe shqipria e jugut epiri greqia e soteme dhe italia e jugut dhe durrahu vende ku ka shqiptar dhe disa vende te ne bregu te azis se vogel . Por te pakten kjo tregon qe ti ashtu si dhe un je autoktone aty ku ke lindur nuk je e erdhur si shum rraca te tjera ne ballakn dhe evrop . Me njr kerkim ne googel mund ta gjejen te gjithe kete informacion por cuditrisht ne haptogrupet e Adn nuk ka adn shqiptare por na e vjedhin si te ture greket .

  Përgjigju
  • Fredi: 21/05/2019 18:51

   Ik ore budalla laj ndonjë pjatë!

 • Fahrri S p i u n i: 21/05/2019 16:31

  Nuk më intereson se ç’është kjo por mar shkas nga kjo gjë se, të vetmit në Ballkan që kanë linjën e përbashkët iliro-etrusko-kelte (tre popujt autoktonë të Europës , janë shqiptarët. Të gjith popujt e tjerë të Ballkanit janë të ardhur nëpërmjet pushtimeve për të zaptuar tokat pjellore të gadishullit dhe ujërat ë tij të shëndetshëm alpinë. Eshte normale që dyndjet janë bërë per tokë dhe ujë perderisa Europa eshte zonë e gjelbër ku tokat pjellore dhe ujërat shuajnë urinë dhe etjen.

  Përgjigju
 • Fredi: 21/05/2019 16:04

  Po, dhe meqenese grekët janë persë, të mbledhi leckat e të na lëshojë vendin së bashku me gjith kokleckat e tjera qe na mbinë në derë kur na i sollën pushtuesit!

  Përgjigju
 • Koli: 21/05/2019 14:47

  Po greket kush jane?! Ksanthjotet Turq? Pindjotet Vlleh?! Arvanitet?! Kur vet analiza e adn ju del nga afrika e veriut?! Apo pondet me gjithe gjeorgjanet e kaukazet e selanikut apo hebrenjte qe erdhen nga izmiri?! Cjane keto idjotsira ku u gjet identiteti grek tani? Per te qeshur!

  Përgjigju
  • Fredi: 22/05/2019 09:38

   Koli, u kanë shpëlarë trurin se në të vërtetë grekët vijnë nga rrafshnaltat e Iranit. I solli Dariusi dhe Kserksi në ballkan kur shkatërruan fillimisht Frygjinë, Trojën e pastaj Spartën, dogjën dhe përvëluan Athinën por nuk mundën të ngjiteshin më lart, se në Peloponez u coptuan nga Ilirët!

 • Kalsiander: 21/05/2019 14:38

  Keshtu e nxjerrin, normalisht greke nqs je nga ballkani. Nuk e specifikojn saktesisht. Ata e supozojn ADN shqiptare si greke.

  Përgjigju
 • Lisimaku: 21/05/2019 14:35

  Po te jesh 70% greke nuk do te thote se je edhe 70% nga ballkani??? Pse Greqia nuk perfshihet ne Ballkan?!!....

  Përgjigju
 • SUN: 21/05/2019 14:29

  Kjo eshte me e mira. Tani zhvillimi shkencor dhe zbulimi i Hartes se ADN-se si dhe zhvillimi i teknologjise se testeve, ben te mundur qe per çdo njeri te dije sakte dhe shkencerisht se kujt grupi rracor dhe etnik i perket dhe mos te niset me askush se ku ka lindur e ç'fare gjuhe flet. Tani do te dali E VERTETA ne shesh. Dhe shume gjoja skipetare qe bertasin 'o sa mire me qene shqiptare' po te bejne analizat e ADN-se jam i sigurte se origjina e tyre do te dali nga lindja e mesme, arabe, afrikane e indiane, turko-mongole e republikat e kaukazit. Tani eshte tamam koha qe gjithsecili ta kryeje kete test e ta mbledhe mendjen e te shikoje se si eshte e verteta. Kjo eshte edhe nje aresye shume e mire per ti penguar ATA qe mundohen me çdo kusht per te krijuar luftra e ndasi, perçarje e preobleme artificiale midis shteteve. Njerezit, te gjithe, kane nje origjine e vine nga Adami e Eva, por DUHET qe edhe te dine se kush jane NE TE VERTETE!

  Përgjigju