'Kërkesat e Ligës Profesioniste politike', Prodani: Në botë dënohesh rëndë për bojkot (VIDEO)

Në një kohë kur Liga Profesionist e Futbollit është në qendër të vëmendjes për shkak të kërkesave ndaj qeverisë për të nisur kampionatin, ish-sekretari i FSHF-së Eduard Prodani, bën akuza të rënda ndaj saj. Për Report TV ai thotë se Liga Profesioniste është thjeshtë një emër dhe se nuk ka asnjë kompetencë, pasi dikush tjetër fshihet pas saj.

“Do doja të sqaroja që unë nuk e besoj se Shqipëria ka Ligë Profesionistë. Është thjeshtë një titull, por Ligë Profesioniste do të kishim kur kjo organizatë ka kompetencë organizimin e kampionatit dhe të gjithë gjërat që rrjedhin nga këto,”-shprehet Prodani.

Kur pyetet se cilat janë motivet që Liga kërkon të negociojë vetëm me kryeministrin dhe jo përfaqësuesin e qeverisë për kërkesat, Prodani thotë se ka prapavijë politike.

“Përsa i përket kërkesave që janë bërë dhe bojklotit është një hap I nxituar dhe jo në të mirë të futbollit. Madje me dyshime shumë të forta për t’u paragjikuar apo konsideruar e nxituar jo për arsyet e futbollit, por për arsye të jashtme. Në rastin më të keq për arsye politike,”-deklaroi ai.

Më tej ish-sekretari i FSHF-së deklaron se kurrsesi bojkoti i kampionatit nuk është një zgjidhje, por vetëm dialogu.

“Unë jo vetëm që nuk jam dakord me bojkotin por du të them që është një fjal e ndaluar në futboll. Provo të bësh bojkot në një garë ndërkombëtare dhe e shikon se çfarë dënimi merr apo trajtimi të bëjnë,”-tha ai.

Ne.k./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord me pragun elektoral 1% ashtu siç propozon opozita parlamentare?

Komento

Komente

 • Traskop Kacija: 18/09/2020 18:03

  Ne kategorine e dyte duhet te zbrese edhe Skenderbeu qe eshte denuar nga UEFA dhe FIFA. Apo nga ajo ane veshi nuk te degjon zoti Duka sepse Ardian Takaj ta mbush xhepin me para.

  Përgjigju
 • Elbasan i bukur Elbasan: 18/09/2020 10:56

  Pse nuk i shkrin Federata shqiptare e Armando Dukes krejt ekipet e Superliges qe kane bojkotuar sezonin duke denuar nje popull te tere futbolldashes per tekat e Koco Kokedhimes kushuririt te cubit Mihal Kokedhima qe terrorizoi turistet spanjolle duke i dhene imazhin me te keq vendit tone por ketij nuk ka se cfare ti beje por merret me Elbasanin. Neqoftese kane ngekur elbasanas te vertete ne kuptimin e fjales te dalin ne protesta masive deri ne instancat me te larta si UEFA dhe FIFA Vetem ne kete menyre do te qerohen nga zyrat e tyre hajdutet e FSHF-se Duka dhe Dervishi qe e kane kthyer Federaten ne cifligun e tyre.

  Përgjigju
 • Tirona: 15/09/2020 15:03

  OFL ka bere gati formularin dhe stilolapsin dhe se shpejti do ja dorezoje per plotesim Koco Koktredhurit, ndersa SPAKU i ka gati dosjet e tij dhe nje nga 7 penxheret e Recit eshte gati te preshi te tredhurin e pare edhe pse nuk eshte peshk i madh .

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

VIDEO EKSKLUZIVE/ Momenti i shkëmbimit të zjarrit mes agresorit dhe RENEA-s! Snajperët vënë në shënjestër 71-vjeçarin, të pozicionuar në pallatin përballë dhe rrugë