‘Kërkoi gjakderdhje’ PD informon ndërkombëtarët për përjashtimin e Berishës! Raporti në duart e selive diplomatike: U kërkuam mbështetësve të tij të distancohen nga dhuna 

‘Kërkoi gjakderdhje’ PD informon ndërkombëtarët për përjashtimin e Berishës! Raporti në duart e selive diplomatike: U kërkuam mbështetësve të tij të distancohen nga dhuna 

Lulzim Basha

Pasojat politike të 8 janarit, që u konkretizuan me vendimin e orëve të para  të mëngjesit të 11 janarit me përjashtimin nga Partia Demokratike të Sali Berishës dhe 8 të tjerëve, si dhe pezullimin e 19 anëtarëve të Komisionit të Rithemelimit, tashmë ndodhen në tryezat e ndërkombëtarëve.

Në raportin e radhës drejtuar selive diplomatike, PD i informon ata se vendimi i kryesisë blu, erdhi pas akteve të dhunës që rrezikuan edhe jetën e funksionarëve të lartë politikë, që ditën e protestës zhvillonin mbledhje në katin e dytë të godinës. 

'Kryesia e PD-së pas mbledhje mbrëmjen e së hënës e deri orët e para të së martës, mori një vendim të fortë si reagim ndaj organizatorëve të trazirave të dhunshme të 8 janarit ndaj institucionit të selisë së PD.  Sulmi i dhunshëm dhe i paraplanifikuar i 8 janarit në selinë e Partisë Demokratike, rrezikoi jetën e anëtarëve të Kryesisë, të Grupit Parlamentar, të Këshillit Kombëtar, nga pjesëmarrësit e prtestës që u thirr si paqësore, por që ishte e përgatitur për të shkaktuar gjakderdhje mes demokratëve nga persona me precedentë penalë dhe pa asnjë lidhje me PD-në, të urdhëruar, organizuar dhe nxitur nga organizatorët e protestës; pas përpjekjes për t'iu imponuar vendimmarrjes së shumicës së institucioneve partiake përmes akteve të dhunës dhe kërcënimeve për destabilizimin. Për këtë arsye vendosëm përjashtimin nga PD , dhe sipas rasteve nga funksionet në parti të organizatorëve, Sali Berishës dhe të tjerëve. Gjithashtu ftuam përfaqësuesit e tjerë të PD-së që të distancohen publikisht nga aktet e dhunës kundër PD-së dhe veprimeve që dëmtojnë interesat e partisë elektorale apo politike të PD-së.’ informon PD ndërkombëtarët. 

Por shqetësimet e demokratëve në raportin e radhës nuk u shfaqën vetëm për luftën e brendshme politike. Shqetësim, adresuan edhe për bojkotimin që sipas tyre socialistët i kanë bërë komisionit hetimor për inceneratorët. 

“Puna e komisioneve hetimore vijon të jetë e bllokuar nga mazhoranca. PS nuk pranon të miratojë planin e punës së komisionit hetimor të inceneratorëve. Nga ana tjetër, pas arrestimit të ish-ministrit Lefter Koka, kanë dalë të dhëna të cilat kërkojnë më shumë kohë për t'u analizuar dhe diskutuar në komisionin hetimor. Por shumica refuzon të zgjasë afatin e punës së komisionit.”- shkruhet në dokumentin e PD-së.

PD raportin 3 faqësh, e përmbyll me foto të takimeve në bazë të kryedemokratit.

 

(Klikoni këtu për të lexuar dokumentin)

M.Q./AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake

Ish-koloneli amerikan: Sulmuesit në Banjskë ishin të pajisur si një këmbësori ushtarake