Kërkon lirimin nga burgu, Gjykata e Korçës merr kompetencën për shqyrtimin e çështjes së Zani Çaushit

KORÇË- Gjykata e Korçës është caktuar si kompetente për marrjen në shqyrtim të çështjes së “të fortit të Çoles”, Myrteza Çaushit. Vendimi është marrë një ditë më parë nga Gjykata e Lartë në Dhomë Këshillimi.

Ish-kreu i bandës së Vlorës në ’97, Myrteza (Zani) Caushi ka bërë kërkesë për përllogaritjes së ditëve të vuajtjes së dënimit në burg, duke kërkuar ulje të ditëve të burgimit. Ai kundërshtoi disa vendime të Gjykatës së Matit, që i kanë rrëzuar kërkesën për ulje të dënimit. Zani Çaushi është i dënuar me burg të përjetshëm, por kërkon një përllogaritjeve të ditëve që ka vuajtur në burg teksa prej vitesh tashmë është në burgun e sigurisë së Lartë në Drenovë.

Sipas ligjit, nëse koha e qëndrimit në burg përllogaritet e plotë, vlonjatit i lind e drejta për të kërkuar lirim me kusht.

B.K./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Goni: 20/05/2023 14:21

  Ne burg te vdesi legeni

  Përgjigju
  • gango: 24/05/2023 16:48

   te ka qir motren legeni

  • Xxxxx: 20/05/2023 16:51

   Ik o legen

 • Sondazhi i ditës:

  Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Manchester City makineri perfekte, Haaland një 'përbindësh'! Fiton Man. United, ndalen Fulham dhe Wolves

GOLAT/ Manchester City makineri perfekte, Haaland një 'përbindësh'! Fiton Man. United, ndalen Fulham dhe Wolves