Kërkon lirinë pas njohjes së kohës së paraburgimit, shtyhet për të disatën herë gjyqi për Saimir Tahirin! Shkak problemet me shëndetin e avokatit

Kërkon lirinë pas njohjes së kohës së paraburgimit, shtyhet për të disatën herë gjyqi për Saimir Tahirin! Shkak problemet me shëndetin e avokatit

Saimir Tahiri

Është shtyrë për të disatën herë gjyqi në ngarkim të ish Ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri. Shkak edhe kësaj radhe është bërë kërkesa e avokatit të Tahirit për shtyrje për shkak të gjendjes së tij shëndetësore. Kjo është e disata herë që shtyhet seanca për ish ministrin, Tahiri i cili ka kërkuar t’i ulet dënimi dhe t’i njihet shërbimi i provës.

 Seanca e radhës është planifikuar për shqyrtim nga gjykata në datë 10.03.2023 ora 09:15.

Më 4 shkurt të këtij viti, Apeli i Gjykatës Kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit pas një seance maratonë, dënoi Tahirin me 5 vite burg për ‘Shpërdorim të detyrës’. Por me gjykim të shkurtuar dënimi u ul në 3 vite e 4 muaj burgim. Tahiri u dënua vetëm për "Shpërdorim detyre" duke i ‘shpëtuar’ akuzave “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit

Plumb 50 vjeçarit në Shijak, policia në ndekje të autorit