Në qeli Saimir Tahiri, Apeli i GJKKO dënon ish-ministrin e Brendshëm me 5 vite burg! Do të vuajë 3 vite e 4 muaj prej gjykimit të shkurtuar, shoqërohet për te '313-a'! Të gjitha argumentet e Gjykatës

TIRANË- Saimir Tahiri përfundon në burg. Ish-ministri i Brendshëm erdhi në sallën e gjyqit të Apelit të GJKKO në këmbë si në dhjetëra seancat e kaluara, por këtë herë nuk u kthye me makinën e tij në shtëpi, por me pranga në duar u transferua në Drejtorinë e Policisë Tiranë e më pas u dërgua më godinën nr. 2 në burgun ‘313’ në Tiranë, ku do të vuaj dënimin. Pas një seance maratonë ditën e sotme, të nisur prej orës 09:00 të mëngjesit, Gjykata e dënoi Tahirin me 5 vite burg për ‘Shpërdorim të detyrës’. Por me gjykim të shkurtuar dënimi ulet në 3 vite e 4 muaj burgim.  

Apeli i GJKKO la në fuqi kështu vendimin e Shkallës së Parë, duke e ‘shpëtuar’ ish-ministrin nga akuzat më të rënda “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’, por jo nga qelia! 3 gjyqtarët e Apelit prishën vetëm një nen të vendimit të kaluar, atë të kthimit të dënimit në ‘shërbim prove’ duke bërë që ish-ministri të parashikojë 40 muajt e ardhshëm në burg. Sigurisht ai ka 45 ditë afat për ta apeluar vendimin në Gjykatën e Lartë por ‘urdhri’ i Apelit është i formës së prerë dhe i zbatueshëm që në këto momente.

Në argumentimet e vendimit, Apeli i GJKKO nënvizon se rezulton se Tahiri ka lidhje me Moisi Habilaj dhe Artan Habilaj dhe këto lidhje kanë ndikuar që grupi kriminal të infiltrohet në radhët e punonjësve të policisë dhe të shtetit dhe kanë krijuar pasoja të drejtpërdrejta, vështirësi dhe pengesa në drejtim të luftimit të veprimtarie kriminale. Kjo ka ndikuar sipas gjykatës në vazhdimësinë dhe ushtrimin e suksesshëm të aktivitetit kriminal të trafikut të narkotikëve me Moisi Habilaj e të tjerë në kuadër të një organizmi kriminale me këtë veprimtari. Gjyqtarët kanë arritur në përfundimin se nuk janë marrë masat e duhura për ti dhënë efiçencë të plotë strukturave më të lartë drejtuese të drejtorisë vendore të policisë Vlorë për parandalimin dhe zbulimin e këtyre veprave penale të evidentuara dhe në kundërshtim me ligjin. Sipas Gjykatës Tahiri provohet se ka përfituar nga Moisi Habilaj dhe Artan Habilaj për përfitime të padrejta dhe njëkohësisht shpërdorimi i detyrës duke dëmtuar interesat e shtetit.

Vendimi i sotëm ishte parashikuar që të shpallej që në orën 13.00 por gjyqtarëve iu deshën edhe 4 orë më shumë për të arritur në përfundim. Kujtojmë se në seancën e kaluar, më 31 janar, SPAK kërkoi 12 vite burg për Tahirin.

Tahiri u akuzua që prej fillimisht për tre vepra të rënda penale “Korrupsion të zyrtarëve të lartë”, “Trafik të lëndëve narkotike kryer në bashkëpunim” dhe “Grup të strukturuar kriminal”, në kuadër të dosjes ‘Habilaj’. Akuza e argumentuar nga prokuroria ishte për përfshirjen e ish-ministrit në 4 episode trafikimi droge nga 2013-2015, por pa dhënë detaje për rolin konkret të tij. Vetë Tahiri reagoi me një postim në facebook pas dënimit duke e cilësuar të padrejtw dhe se i vinte keq që ndodhi në këtë mënyrë.

"Ju dua shumë të gjithëve! Më vjen keq që shkoi kështu. Jam moralisht i qetë, nuk kam shkelur kurrë ligjin, kam dashuruar çdo ditë të punës sime, jam i lumtur qe kam bërë detyrën siç më mirë munda. Është thjeshtë PADREJTESI", shkruan Tahiri.

Kujtojmë se vendimi më 28 shtator i Gjykatës së Lartë e rikthye për rigjykim çështjen me trupë të re drejtuese. Tahiri u dënua nga ish Gjykata e Krimeve të Rënda për 'shpërdorim detyre', por dënimin ia konvertoi 3 vite shërbim prove, ndërsa Apeli i posaçëm e prishi vendimin dhe e ktheu për rigjykim në Shkallën e Parë. Më pas ish ministri bëri rekurs dhe dhoma e këshillimit e Gjykatës së Lartë e ka pranuar për ta gjykuar duke e rikthyer në Apelin e GJKKO. 

Gjykata parashtron këto argumente për dënimin e Saimir Tahirit:

1.Në ngarkim të Saimir Tahirit rezulton lidhje e qëndrueshme në kohë dhe e dokumentuar me prova me të pandehurin Moisi Habilaj dhe Artan Habilaj.

2. Lidhje të tilla të pashpjegueshme me ministrin e Brendshëm që janë të njohura në komunitetin e funksionarëve vendor dhe qendror kanë krijuar premisë më të favorshme për infiltrimin e grupit kriminal në radhët e punonjësve të policisë dhe të shtetit me pasojë të drejtpërdrejtë vështirësi dhe pengesa në drejtim të luftimit të veprimtarie kriminale.

3.  Shoqëruar në të njëjtën periudhë edhe me bashkëpunimin në një shkallë të lartë të një numri punonjësish policisë së shtetit dhe agjencive të tjera ligjzbatuese

4. Shoqëruar në të njëjtën kohë me vazhdimësinë dhe ushtrimin e suksesshëm të aktivitetit kriminal të trafikut të narkotikëve me Moisi Habilaj e të tjerë në kuadër të një organizmi kriminale me këtë veprimtari.

5. Gjykata ka konstatuar dhe mban në vëmendje shkallën e lartë të veprimtarisë së aktiviteteve të paligjshme furnizues me lëndë narkotike që në vlerësimin e  gjykatës krijon lidhjen e drejtpërdrejtë të mosveprimit në mënyrë të paligjshme të autoritete shtetërore dhe pasojat kriminale të ardhura.

6. Gjykata ka konkluduar se nuk janë marrë masat e duhura për ti dhënë eficenses të plotë strukturave më të lartë drejtuese të drejtorisë vendore të policisë Vlorë për parandalimin dhe zbulimin e këtyre veprave penale të evidentuara dhe në kundërshtim me ligjin.

7. Gjykata ka konkluduar se i pandehuri Saimir Tahiri provohet se ka përfituar nga Moisi Habilaj dhe Artan Habilaj për përfitime të padrejta dhe njëkohësisht shpërdorimi i detyrës duke dëmtuar interesat e shtetit

8. Për rrjedhojë Saimir Tahiri ka konsumuar elementë të veprën penale shpërdorimi i detyrës

Beteja 5 vjeçare e Tahirit me drejtësinë

Saimir Tahiri e nisi ‘betejën’ e tij me drejtësinë në vitin 2017, kur kishte 4 vite ministër i Brendshëm, si ministri më jetëgjatë në atë dikaster. Organet e drejtësisë e vunë në shënjestër pasi autoritetet italiane goditën një grup të strukturuar kriminal në trafikun e marijuanës, që drejtohej nga vëllezërit Habilaj –të afërm të Tahirit.  Prokuroria e akuzoi Tahirin për ‘trafik të narkotikëve’ dhe kërkoi arrestimin e tij, por shumica parlamentare socialiste e bllokoi kërkesën për arrestim dhe e sulmoi hetimin e prokurorisë si të njëanshëm. Në shtator 2019, Gjykata e Krimeve të Rënda rrëzoi akuzën e prokurorisë për përfshirjen e Tahirit në trafik droge, por e dënoi atë me 5 vjet burg për shpërdorim detyre, dënim i cili u konvertua me 3.4 vjet për shkak të gjykimit të shkurtuar.  Tahiri e apeloi vendimin në Gjykatën e Apelit, e cila vendosi rikthimin e çështjes për rigjykim sërish në shkallë të parë për rishqyrtim. Gjykata e Shkallës së Parë për Krime të Rënda dënoi me 5 vite burg ish ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri, dënim i cili i konvertua në 3 vite shërbim prove. Gjithashtu për 5 vite nuk do të ushtronte asnjë funksion publik. Ranë kështu akuzat e rëndë. Më pas ish ministri bëri rekurs dhe dhoma e këshillimit e Gjykatës së Lartë e cila ka pranuar për ta gjykuar. Dosja u regjistrua në Gjykatën e Posaçme të Apelit për të ardhur te vendimi i sotëm.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:39
Tahiri dërgohet në burg, vendoset te godina e re e 313 në Tiranë

Saimir Tahiri është dorëzuar nga Drejtoria e Policisë Tiranë në burgun 313 në Tiranë ku do të vuaj dënimi prej 3 vitesh e 4 muaj në burg.

Tahiri u sistemua në godinën Nr.2, që është godina e re e burgut 313 të Tiranës.

Ora 20:43
Drejtësia vendos burg për Tahirin, qytetarët e mbeshtesin në Facebook: Je kampion, mbaje kokën lart

Drejtësia vendosi ta dënojë ish ministrin e brendshëm, Saimir Tahirin me 3 vite e 4 muaj burg për shpërdorim detyre. Vendimi u dha sot pas një beteje 5-vjeçare e nisur në 2017, ku Tahiri pretendonte pafajësinë, por sot gjykata vendosi ta lërë atë në burg. Pas vendimit Tahiri u shoqërua në Drejtorinë e Policisë Tiranë dhe më pas do të shkojë në vuaj dënimin në burgun 313 në Tiranë.

Por ky vendim ka lënë edhe shumë qytetarë të pakënaqur të cilët duket se e mbështesin në facebook duke i thënë të mos dorëzohet.

Ora 19:46
Pas dënimit, avokati i Tahirit kërkon cigare për ish-ministrin: O Viso, çoji dy paketa

Pas dënimit me burg të ish-ministrit Saimir Tahiri, avokati i tij Maks Haxhia u dëgjua që të kërkonte dy paketa cigare për ish-ministrin. “Për Saimirin kërkova dy paketa cigare, se unë nuk e pi cigaren” tha Maks Haxhia. Duket se gjendjen e tensionuar pasi ju vendosën prangat në gjykatë, ish-ministri Tahiri ka zgjedhur që ta shtyjë mërzinë duke pirë cigare.

Ora 19:29
Dënimi me burg i Tahirit, përfaqësues të ambasadës amerikanë ishin prezent në sallën e gjyqit

Përfaqësues të ambasadës amerikane në vendin tonë, ishin të pranishëm, në sallën e gjyqit të Apelit në GJKKO, kur u ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri u shpall fajtor. Edhe më parë përfaqësues të ambasadës së SHBA-së, kanë qenë të pranishëm në seancat gjyqësore ndaj Saimir Tahirit. Pas një seance maratonë ditën e sotme, të nisur prej orës 09:00 të mëngjesit, Gjykata e dënoi Saimir Tahirin me 5 vite burg për 'Shpërdorim të detyrës', por për shkak të gjykimit të shkurtuar dënimi ulet në 3.4 vite burgim. 

Ora 18:33
GJKKO lë në burg Jaeld Çelën, avokati: Do bëjmë rekurs, vendim i padrejtë dhe pa përmbajtje

GJKKO la sot në futi vendimin për ish drejtuesin e Policisë Vlorë, Jaeld Çela i dënuar me 3 vite e 4 muaj burg për shpërdorim detyre. Ai akuzohet nga gjykata se ka mbajtur lidhje me Moisi Habilajn dhe ka ndërhyrë në policinë Vlorë që drejtonte që të mos pengohej aktiviteti i kultivimit të kanabisit.

Ky vendim i GJKKO do të apelohet nga avokati i Jaeld Çelës, Genti Rumano, i cili tha se vendimi ishte i padrejtë dhe pa përmbajtje.

"Që nga momenti i parë i hetimit për këtë çështje tre gjëra duhet të merren në konsideratë për këtë proces 1. Standardi i ulët i provueshmërisë për sa i përket kësaj çështje për shtetin dhe gjyqësorin nuk është më e rëndësishme 17 vite karriere dhe suksese, por janë të rëndësishme 2 telefonata pa përmbajtje në 2016 që sot bëjnë faktor Çelën. 2. Nuk janë më të rëndësishme për gjykatën që në 20156 janë asgjësuar 220 mijë bime nga polica Vlore kur drejtohej nga Çela, përkundrazi janë të rëndësishme vetëm dy telefonat që vërtetojnë për gjykatën mbajtjen e lidhjeve të qëndrueshme më eksponentë të grupeve kriminale. Ka qenë 1 telefonatë dhe 1 sms dhe të dyja pa përgjigje dhe pa përmbajtje. sot për gjykatën duhet të jetë kushdo i rrezikuar nga një komunikim i tillë. Nuk duhet të jetë ky standardi, gjykata të këtë parasysh të gjithë veprimtarinë  e policisë Vlorë. Asnjëherë një oficer nuk mund të ketë dhe nuk ka patur kontakte me këtë grup kriminal, përkundrazi ai e ka kallëzuar penalisht në prokurorinë Vlorë këtë grup. Standardi i këtij hetimi dhe vendimi është i dobët dhe i pabazuar në prova. Do të bëjmë rekurs kundër këtij vendimi", tha avokati.

Argumentet e gjykatës për Jaeld Çelën

1. Është ekzekutuar episodi i trafikimit të lëndës narkotike prej 880 kg kanabis me peshkarexhën 'Fatima' në datat 5 dhe 6 maj 2015 ku ka pasur një përfshirje të lartë të policisë dhe funksionarëve shtetëror që kanë bashkëpunuar me të pandehurit në procedim të lidhur ku këto të fundit kanë vepruar në kuadër të një grupi të strukturuar kriminal që merrej me këtë veprimtari.

2. Është evindetuar një shkallë mjaft e lartë e kultivimit të kanabisit në territorin e Policisë Vlorë. aktivitete këto të paligjshme dhe furnizuese të drejtpërdrejta lidhur me trafikun e lëndëve narkotike.

3. Gjykata konstaton se këto fakte janë shoqëruar në të njëjtën periudhë me mbajtjen e lidhjeve nga i pandehuri me personat e përfshirë në këto veprimtari si dhe mosmarrjen e masave të duhura për të parandaluar dhe zbuluar këto vepra penale

4. Për Jaeld Celën ka konsumuar veprën penale të "shpërdorimit të detyrës"

5. Lidhur me masën e dënimit të Jaeld Çelës gjykata e Apelit mban dënimin e gjykatës së shkallës së parë.

Ora 18:29
Avokati i Tahirit, Maks Haxhia: Vendim skandaloz, për të njollosur ish-ministrin! Nëse kjo është reforma si luftohet korrupsioni, politikanët të vishen trashë

Avokati Maks Haxhia tha se vendimi për të dënuar Saimir Tahirin ishte një vendim skandaloz. I tronditur nga vendimi i gjykatës siç tha dhe vetë, Hxhia u shpreh para gazetarëve se nëse dënimi i Tahirit do të kënaqë opinionin shqiptar le të quhet i përmbushur. Sipas Haxhisë, nëse kjo është forma sesi luftohet korrupsioni, duke futur Tahirin në burg, avokati paralajmëroi politikanët e tjerë, që të vishen trashë.

'Lidhur me këtë vendim, pavarësisht se jam avokat, ishte një vendim skandaloz. Dy gjëra dihet që janë të sigurta në këtë vend lindja dhe vdekja. Nëse dënimi i Tahirit do të kënaqë opinionin shqiptar le të quhet i përmbushur. Kjo gjykatë bëri atë që nuk mund të bëhet nga pikëpamja juridike. Sa për sqarim neni 59 nuk ka të bëjë me dënimin por është një formë e vuajtjes së dënimit, aplikimi i një formë të tillë është një formë hakmarrje dhe kënaqje të drejtësisë. shpërdorimi i detyrës nuk është në kompetencë të kësaj gjykate. Dënimi me 3 vite e katër muaj, ishte e papritur dhe non sense juridik që të hiqej pezullimi. Ky vendim ishte për të kënaqur. Ky vendim ka të bëjë me faktin, pavarësisht që na bën optimist i tremben pafajësisë në GJL. Nuk justifikohet vendimi. Sot Tahiri siç e patë i kishte mundësitë mos të vinte, kishte njerëz që i thanë ik, po ai tha se do të përballej më drejtësinë. Ky vendim ishte një vendim për të njollosur Tahirin. I kishim diskutuar edhe më parë vendimet. Nëse kjo është Reforma që të luftohet korrupsioni, duke futur në burg Tahirin të gjithë politikanët të vishen trashë.'- tha Haxhia.

Ora 17:39
Saimir Tahiri, ministri i dytë që dënohet me burg në historinë e Shqipërisë

1643991697_Sequence03.00214411.Still014.jpg

Saimir Tahiri është i dyti person që ka mbajtur më parë detyrën e ministrit që dënohet nga një vendim i formës së prere të një gjykate, që pas rënies së diktaturës në Shqipëri, por jo me burg. GJKKO e dënoi ish-ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri për shpërdorim detyre. Vendimi është 5 vite burg, por me gjykim të shkurtuar ulet në 3.4 vite burgim. I pari ish-ministër që u dënua ishte Spiro Ksera. Ish-ministri i Punës dhe Çështjeve Sociale në qeverinë 'Berisha 2' u arrestua në 30 janar të 2016 dhe në 15 shtator po të atij viti u dënua me 1.8 vite burg pasi u akuzua se vodhi fondet, rreth 30 milionë lekë për aktivitete sociale për fëmijët në nevojë, romët dhe moshën e tretë, që nuk u realizuan kurrë.

Ora 17:39
Pasi u shpall fajtor, telefonata e parë e Tahirit sapo gjykata mori vendimin ta çoj në burg

Ish-ministri Brendshëm Saimir Tahiri është dënuar me 5 vite burg, por me gjykim të shkurtuar dënimi do t'i ulet në 3.4 vite burgim. Pasi gjykata e shpalli fajtor, Tahiri ka nxituar që në sallën e gjyqit të zhvillojë një telefonatë. Ish-ministri shihet teksa flet në telefon, ndërsa nuk pranoi që të bëjë asnjë koment për gazetarët. Tahiri u shfaq i qeshur para gazetarëve, megjithëse i tensionuar. Ish-ministri i Brendshëm do të shkojë në dhomat e paraburgimit te 313, ku do të vuajë dënimin me burg.

Ora 17:21
Tahiri del me pranga në duar nga salla e gjyqit, argumentet e gjykatës për ta dënuar me burg

Saimir Tahiri del me pranga ne duar nga salla e gjyqit. Ish-ministri i Brendshëm do të shkojë tashmë në dhomat e paraburgimit e 313, ku do të vuajë dënimin me burg.

Gjykata parashtron këto argumente për dënimin e Saimir Tahirit:

1.Në ngarkim të Saimir Tahirit rezulton lidhje e qëndrueshme në kohë dhe e dokumentuar me prova me të pandehurin Moisi Habilaj dhe Artan Habilaj.

2. Lidhje të tilla të pashpjegueshme me ministrin e Brendshëm që janë të njohura në komunitetin e funksionarëve vendor dhe qendror kanë krijuar premisë më të favorshme për infiltrimin e grupit kriminal në radhët e punonjësve të policisë dhe të shtetit me pasojë të drejtpërdrejtë vështirësi dhe pengesa në drejtim të luftimit të veprimtarie kriminale.

3.  Shoqëruar në të njëjtën periudhë edhe me bashkëpunimin në një shkallë të lartë të një numri punonjësish policisë së shtetit dhe agjencive të tjera ligjzbatuese

4. Shoqëruar në të njëjtën kohë me vazhdimësinë dhe ushtrimin e suksesshëm të aktivitetit kriminal të trafikut të narkotikëve me Moisi Habilaj e të tjerë në kuadër të një organizmi kriminale me këtë veprimtari.

5. Gjykata ka konstatuar dhe mban në vëmendje shkallën e lartë të veprimtarisë së aktiviteteve të paligjshme furnizues me lëndë narkotike që në vlerësimin e  gjykatës krijon lidhjen e drejtpërdrejtë të mosveprimit në mënyrë të paligjshme të autoritete shtetërore dhe pasojat kriminale të ardhura.

6. Gjykata ka konkluduar se nuk janë marrë masat e duhura për ti dhënë eficenses të plotë strukturave më të lartë drejtuese të drejtorisë vendore të policisë Vlorë për parandalimin dhe zbulimin e këtyre veprave penale të evidentuara dhe në kundërshtim me ligjin.

7. Gjykata ka konkluduar se i pandehuri Saimir Tahiri provohet se ka përfituar nga Moisi Habilaj dhe Artan Habilaj për përfitime të padrejta dhe njëkohësisht shpërdorimi i detyrës duke dëmtuar interesat e shtetit

8. Për rrjedhojë Saimir Tahiri ka konsumuar elementë të veprën penale shpërdorimi i detyrës

Ora 17:20
GJKKO vendos 3.4 vite burg për Sajmir Tahirin

Ish ministri i brendshëm, Saimir Tahiri është dënuar me 5 vite burg, por për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuaj 3.4 vite burg.

"Për shkak të kompleksitetit iu desh një kohë më e gjatë, gjykata vendosi pasi dëgjoi palët, lënien në fuqi të gjykatë së shkallës së parë burg për Saimir Tahirin me 3.4 vite burg", tha gjykata

Ora 17:09
FOTOLAJM/ Pritja me orë të tëra për vendimin nga GJKKO, Saimir Tahirin ‘nuk e zë vendi’! Lëvizjet para verdiktit final

Që prej orës 13:00, ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri dhe avokati i tij Maksim Haxhia janë në pritje të vendimit të Apelit të GJKKO-së. Këto janë fotot e ish-ministrit Tahiri, i cili është duke pritur në ambientet e jashtme të GJKKO-së.

Ai është fotografuar në këmbë teksa flet me avokatin e tij, po ashtu nuk ka lënë pas dore dhe komunikimin me efektivët e policisë që ruajnë godinën e SPAK dhe GJKKO.

Ora 12:58
Sot vendoset për fatin e tij, Saimir Tahiri mbërrin në GJKKO

 

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka mbërritur në Gjykatën e Posaçme, ku sot do të merret vendimi ndaj tij. SPAK ka kërkuar 12 vite burg për ish-ministrin.

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • AltinTop: 05/02/2022 10:50

  Ore mire ky, po keto tjeret qe erdhen pas tij ne ministri nuk kane bere asgje me mire se ky…nga kanabis kaluan ne kamione me banane…

  Përgjigju
 • Trump: 05/02/2022 10:16

  Per te gjithe keta që thone që Tahiri eshte i pafajshem, nisuni nga nje princip i thjeshte : tek ne, çdo minister, cdo kryetar bashke, deri tek drejtoret e thjeshte dhe shoferet e tyre sekserë jane te korruptuar. Po u niset nga ky princip, 3 vjet duken pak. Nuk ka te pafajshem ne politiken shqiptare! Te tjerat jane tifozllik.

  Përgjigju
  • Kokelara nga Amerika: 05/02/2022 10:52

   Shume e sakte. Ndersa Trumpi ishte nje president i shkelqyer, dhe nje biznesmen i ndershem. Pak mik me ruset, dhe femrat i kapte per p…., ndersa militantet i versulte drejt institucioneve ngjashem me Saliun. Edhe teorite konservative i kishte qejf, deri ne ate mase sa rrezikonte shendetin e popullit. Por ke te drejt - cdo zyrtar shqiptar eshte super i korruptuar, ndersa Trump eshte fantastik!

 • Titi: 05/02/2022 09:45

  Te akuzohet per tre vepra te renda dhe ne fund te denohet per "Shperdorim detyre"?!!! Dhe denimin per kete veper penale e merr nga Apeli i GJKKO (qe nuk eshte fare kompetence e saj) ?!!! Ndjese por ky eshte nje nonsens juridik qe duhet te theksohet me force. Denimi i nje ish-zyrtari te larte kushqo qofte ai dhe i kujtdo kahu politik me nje dosje per te ardhur keq nga ana profesionale per organin e akuzes (SPAK), nuk eshte drejtesi por hipokrizi ndaj shqiptareve per te thene se dicka po bejme. Kam besuar fort tek kjo reforme por kur shoh kete vendim me ate pak arsyetim qe jane mundur ti bejne, eshte vertet nje zhgenjim i madh. Ne kete vend ligji serish nuk na qenka njesoj per te gjithe, dikush duhet te denohet per te bere lajm sepse disa po bejne lajm pse spo pergjigjen para drejtesise...

  Përgjigju
  • Per Titus: 05/02/2022 17:20

   Ta kishin denuar edhe Tahirin per evazion fiskal nese kishin prova si ne rastin e Al Kapones. I bie qe 90% e shqiptareve te hane burg se kane ne fis njerez qe hapen bythesh per droge.. Kjo eshte e gjitha nje loje e ndyre, denohet Tahiri qe ta haj neser Saliu me Meten, edhe Kimi te dale re bej te pa anashmen.

  • Titus: 05/02/2022 13:23

   Al kapone u denua veten per evazion fiskal dhe per asgje tjeter. Keshtu qe mos u zhgenje shume, por thuaj dhente zoti te vazhdojne keshtu.

 • Tuti: 05/02/2022 09:01

  Epo te hyje ne burg Tahiri dhe Saliu , Likja dhe Luli jane akoma rrugeve te etur per pushtet kjo eshte per te ikur naten nga ky vend.

  Përgjigju
 • Leli: 05/02/2022 08:52

  Mbaj nje qeli per Ramsin

  Përgjigju
 • Mondi: 05/02/2022 03:30

  Po Pse o Saimir Si nxore ato legenat si te pren ne bes ,e ti mirrje me vete te gjith ????

  Përgjigju
 • Iris: 05/02/2022 00:24

  S.Tahiri eshte viktime e fshatit te vogel e te korruptuar qe quhet Shqiperi dhe shoqerise se saj qe enderron Evropen,por vepron e logjikon si orientale.Ndoshta shume nga ju qe po gezoheni qe po shkon ne burg per shkak te kusherinjeve Habilaj,do te donit qe Saimiri te vepronte me Habilajt,sic veproi Enveri me kunatin e tij,Bahri Omarin qe e pushkatoi per te treguar se nuk do te meshironte asnje.Ndoshta dhe ju do te donit qe te vepronte njelloj dhe po ju me vone do te thoshit qe gjaku nuk behet uje dhe do t'a akuzonit sic akuzohet sot Enveri per Omarin.Sajmir Tahiri eshte i pafajshem,faji i tij i vetem eshte qe eshte kusheri i Habilajve dhe ata shfrytezuan emrin e tij dhe lidhjen me te per te perfituar per vete favore e lehtesime.Sa nga ju qe po gezoni, keni perdorur emera te njohurish per favore e perfitime,i kini perdorur kur s'kishit mjaftueshem leke te korruptonit,ose aty ku leku s'hynte dot,por nje emer i hedhur hapte dyer e dogana e jepte tendera e lehtesime te tjera?Edhe familja ime perdorte ne vitet 90'emerin e nje politikani qe banonte afer nesh, sa here n'a digjeshin transformatoret,kur i telefononte kompanise se elektrikut.Ky politikan edhe sot nuk e di kete gje,por pallateve tona u vinin dritat brenda 2-3 diteve,kurse pallatet perballe qe s'kishin ndonje komshi te famshem rrinin nga 7-15 dite pa drita ne mes te Tiranes.Tahiri ishte i vetmi qe shkaterroi /folene e grerezave/-Lazaratin dhe per kete,po paguan rende.Ai nuk e kanabizoi vendin,droga tashme ishte e perhapur gjeresisht,por Lazarati ishte si fortese e papenetruar dhe kishte bekimin e Berishes,te cilit i financonte partine e fushatat dhe Berisha u hakmorr dhe kto jane pasojat,por Berisha nuk duhet te harroje,se kur i ben varrin nje te pafajshmi ,shpejt bie vete brenda,eshte thjesht ceshtje kohe.

  Përgjigju
  • @Gjergj: 05/02/2022 10:27

   Si perfundim, rraca shqiptare eshte rrace e poshter, denimi i Tahirit eshte lajm i keq, dhe reforma ne drejtesi eshte fasade. Populli shqiptar nuk duhet t’i gezohet reformes, dhe as nuk duhet te mbeshtesi Edi Ramen qe se bashku ne Ameriken e beri kete reform. Shqiperia eshte vend i flliqur - ikni te gjithe ne emigrim (sidomos profesionistet e rinj). Rrofte helenizmi! Vdekje turkoshqiptareve!

  • Arber: 05/02/2022 10:05

   Tahirit i dhane dhe Tahiri e morri nje detyre e cila ka peshe dhe nuk mund ta mbanin shpatullat e nje njeriu me sjellje prej adoleshenti . "Naiviteti" fodulleku , qasja pa merita drejt nje pozocioni te tille ka kosto , ne kete rast sipas vendit kuvendi . Ishte presioni i te huajve qe detyroi Gjykaten te marri kete vendim , nje dosje qe ka brenda te verteta te hidhura por te trajtuara nga profesioniste medioker qe hetoje gjysma gjysma , qe provat i kthejne ne barsaleta dhe pastaj me seriozitetin e Shvejkut kerkojne masat e denimit per akuza qe ne fakt duhet ta "trimeronin " Tahirin po qe se nuk do ishte minister .Po ja qe "fati " e zuri ne kete pozicion dhe duhet te mbaje tashme kete llloj peshe , Kohe te reja zakon i ri .

  • Gjergj: 05/02/2022 04:00

   @Iris. E vèrtetè èshtè qè jemi njè shoqèri e korruptuar deri nè palcè, e paaftè pèr tè artikuluar zèrin e protestès pèr njè jetè nè dinjitet, qè nuk njeh mè edhe normat mè elementare tè jetès sè civilizuar. Deri kètu, jemi tek realiteti. Saimir Tahirin, ish ministrin e brendshèm, nuk "e shfajèson" aspak, pèrshkrimi i kètij realiteti, pèrkundrazi, kjo nuk ka aspak vlerè juridike nè rastin e tij. Tè krahasosh riparimin e nènstacionit elektrik nè lagje duke pèrdorur "emrin e famshèm" tè komshiut, me bandat e drogès sè Habilajve dhe pèrdorimin deri tè makinès sè Tahirit pèr kètè krim, èshtè nè rastin mè tè mirè naivitet i plotè. Nè rastin mè tè keq èshtè djallèzi shqiptarèsh qè "tè drejtèn" nuk e shohin kurrè tek vetja dhe rrethi i tyre por gjithmonè si diçka qè u takon ta bèjnè vetèm tè tjerèt. Nuk èshtè shenjè qytetarie, tè bèsh gjykatèsin pèr njè çèshtje qè nuk je nè gjèndje ta gjykosh. Pèr kètè, janè gjykatat. Ajo, gjykata, vendosi. "Analizat" se pèr llogari tè kujt na qènkèsh dènuar Tahiri, nuk qèndrojnè. Lazaratin, nuk e mbylli politika. Ajo, e krijoi atè. "Mbyllja" e njè tè tilli, pèr tè krijuar 350 tè tjerè nè mbarè vèndin, nuk èshtè meritè pèr askènd, pèr Tahirin jo e jo. Mè sè shumti ajo i ngjan luftès sè karteleve tè drogès pèr kontroll territori sesa forcimit tè shtetit ligjor. Ky èshtè realiteti tjetèr i hidhur, po ashtu.

  • Supaxhiu shqipfoles: 05/02/2022 01:34

   Ke shume te drejte. Populli shqiptar eshte popull i ndyre dhe injorant! (Komentuesit qe shtiren si te indinjuar me lajmin duhet besuar si perfaqesues te opinionit publik) Tahiri nuk ka asnje faj - e futen ne burg padrejtesisht. Por turkoshqiptaret jane rrace e keqe… Edhe kur ka lajme qe duken positive, sic eshte denimi i nje ish-ministri te rendesishem te te njejtes parti qe eshte ne pushtet dhe nga sistemi i drejtesise i reformuar pikerisht nga ajo parti, populli shqiptar nuk duhet te gezohet nga ndryshimi i dukshem i sistemit. Vemendja duhet perqendruar te krahasimet idiote me brrockulla enveristr apo te kendveshtrimet idealiste te llojit “pse nuk eshte denuar ende Berisha dhe Meta”. Duhet mbytur me helm pesimizmi ky popull i ndyre deri sa mos te ngelet kembe shqiptari ne Vorio Epir, dhe te na luten neve grekeve qe ta popullojm deri ne Shkumbin (sapo Amerika te humbasi interesin per te mbrojtur turkoshqiptaret)! IKNI NGA AI VEND I MALLKUAR! Efharisto!

 • Tropoja: 04/02/2022 23:49

  Ore ju të gazetës që merreni me publikimin e komenteve?jeni në vete apo jo?Si lejoni komente të tilla fyese që I bëhen Shqipërisë NËNË?Dhe nga kush?Nga gay dhe Pedofila helen

  Përgjigju
 • Shkodrani-Belgjike: 04/02/2022 22:33

  E keni denuar kot pa prova, sepse ka do kusherire te inkriminuar. A e cliroi lazaratin, ate e denoi mafia turp te kete spak. Nuk fut ne burg Saliun, Ilirin , Bashen , Mediun, turp turp turp!

  Përgjigju
 • Gjirokastra: 04/02/2022 22:13

  Mirnjohje pa fund per Saimir Tahirin. Gjiromastra i eshte shume mirenjohese ketij djali. Saimir Tahiri do te mbahet mend si i vetmi njeri qe i solli qetesine Gjirokastres pas nderhyrjes Lazarat. Faleminderit Saimir

  Përgjigju
  • Sopique: 04/02/2022 22:49

   Falenderimet i takojnë dhe drejtorit të Gjirokastrës besoj se edhe ai me armë në dorë ka luftuar së bashku me Sajen në Lazarat....

 • Taku: 04/02/2022 21:14

  Turp ,ky mund te kete bere 1000 te zeza po sot eshte denuar pa fakte per te kenaqur Kimeten dhe Erjon Veliajn .Shqiptaret meritojne minister te brendshem zemerziun Fatmir Xhafa dhe hajdutin Ilir Beqja jo kete djale qe nuk i futi kujt doren ne xhep.Gezoni sot o dele gezoni.

  Përgjigju
 • Supaxhiu shqipfoles 2: 04/02/2022 20:33

  O popull parazit! Malaka turkoshqiptar! Mendoni ju se burgosja e Tahirit eshte lajm pozitiv?! Po pse o rrace jashteshqitje te Erdoganit mendoni ju se Sorrosi e beri reformen per te ndihmuar nje kombin shqiptar?! JO! Edhe Kosoven kur e ndihmuan ne 1999 duke bombarduar Jugosllavine e ben per interesat e tyre (atje nuk ka nafte por kush e di se cfare interesash ka SHBA…). Rrace e flliqur turkoshqiptare, mos shpresoni per nje Shqiperi me te mire por IKNI te gjithe ne Gjermani sepse ata e duan shume reacen shqiptare dhe ju presin me krahet hapur… IKNI sa mos te mbetet asnje doktorr, infermier, inxhinjer… madje as bujq dhe cobane mos te ngelen aty! SHQIPERIA NUK BEHET! Me shume komente pesimiste nga ju supaxhinjte e tjere se filloi rraca e poshter turkoshqiptare te mendoj se gjerat po permiresohen! Efharisto!

  Përgjigju
  • Psikiatri: 04/02/2022 21:24

   Mbaje veten o palikari se ke deformim te rende te shprehjes dhe mendimit. Lajmi i burgosjes se Tahirit eshte i shkelqyer. Edhe Al Kapone per evazion fiskal u denua o torollak.

 • Mario: 04/02/2022 20:16

  Deshmori i 4 shkurtit.

  Përgjigju
 • Marjo: 04/02/2022 20:05

  Ja si turren shqiptaret e papune qe vdesin ti bejne hesapin tjetrit. Po mire mor ju shkerdhefsha kurvat me thoni nje rast ku Saja i ka marre arkes se shtetit apo xhepave tuaj te grisur qofte dhe nji cent?? Te dali njeri te thote se ka bere korrupsion duke abuzuar me tenderat apo fondet e Policise. Nqs ky paska marre qoka atehere i lumte bytha se nfund tfundit ska demtuar askend. Ku ishit ju llapaqenat kur na lulezonte kanabisi?? Ju qe e çonit pese lek ne shtpi se per kto qe skane bythe po i njejti program ka qene eshte dhe do te jete, parazitlleku. Pse nuk shprehni mllefin kunder Ilir Beqajt, kunder Erjon Veliajt, kunder Belinda Ballukut apo kunder atyre haleve te LSI qe slane cep pa u ngjyer me korrupsion, por na ulerisni ktu se e denuan pak. Ju jeni tgjithe jurista, gjykates e prokurore, ju qe skeni as 6mije lek nxhep na dilni dhe indinjoheni. Ilir beqja ju shkerdheu ndjenjat duke paguar edhe per nje pako paracetamol, ndersa problemi na qenka Saja se paska bere lek me droge?? Ikni mor popull parazit qe skeni bythe te nxirrni qimen nga qulli dhe pastaj ankoheni

  Përgjigju
  • cecua: 04/02/2022 22:32

   o ke te drejte o marjo, ca ti besh... sdine c'komentojne fshataret e mutit. Po flisni mor bq se ju erdhi dita mor dopio pite me qepe... o qe marrte sali berisha nga ditet e familjeve tuaja dhe femijeve tuaj...se ate doni ju mor bq tju vrase si qen ne mes te rruges dhe prape tia lepini kembet... o popull leckaman, bythlepiresa, injorante, o mjere ku jetojme mor jqr.... o dhe hapuuu

  • Taku: 04/02/2022 21:32

   Mos na pyet neve se dukesh qe je i tronditur. Pyet mamane dhe motren tende se mos te tregojne per tenderat qe merrte Orest Sota me godinat e komisariateve. Oresti qe kishte ne makine patentat e skafit dhe 865 mije euro te Saje qorrit ne makinen e trafikantit Lilo. Ik o militsmt idiot se vetem Tepelenizimi i policise eshte nga krimet monstruoze qe ka bere ky narkoman. Pa 500€ nuk ju afroheshe dot se do rregulloje murin e shtepise. Se mos je nga ata qe ka futur Saja ne pune te IKMT ose je dora vete Cenollari i kombinatit.

 • Sanduici me m*t: 04/02/2022 19:58

  Lajm i mire qe u denua. Pooor per aq kohe sa nuk fusin ne burg Saliun, Meten, Bashen, dhe simodos Edi Ramen (ndyrsiren qe doli kunder marreveshjes se detit nga ku fitonte territor Greqia ime e dashur), kjo do te thote qe reforma ne drejtesi eshte nje deshtim. Denimi eshte thjesht nje loj per te genjyer popullin se gjoja gjerat po permiresohen ne menyre qe Rama dhe Sorrosi te vazhdojn te vjedhin deri sa mos mbetet gje… Ky vend NUK BEHET! Por gjithsesi eshte lajm i mire qe te pakten ndonje peshk i vogel si Tahiri futet be burg… jemi nje nivel me lart se Afganistani! (Per ju qe nuk e kuptoni, pseudonimi im i referohet nje taktike te njohur ne fushen e propagandes ku m*ti mbeshtillet me dy komente pozitive (fetat e bukes) ne menyre qe te kapercehet me kollaj. Kete taktik e perdorin shpesh-here shqipfolesit qe bejn propagand antishqiptare) Efharisto!

  Përgjigju
  • Loti: 04/02/2022 21:56

   Ministri i brendshem, kandidati mundeshem per te zvedesuar Ramen kur te terhiqet eshte peshk u vogel? Mere me shtruar o shoku.

 • sa njerez: 04/02/2022 19:54

  mo komente koti vetem mllef te gjith ato qe shajne ofendojn jan o te pd o te lsi. ai esht me pastri se nga te gjith me radh aty. te tjeret kan ber pislliqe pafund .....dhe as si ka hyr gje ne kemb

  Përgjigju
 • Pal mlyshi: 04/02/2022 19:48

  U hap rruga per denime te tipit luks ne burg.Tani ska as berisha as Meta goje me bo viktimen se i thone ne denuam Saje qorrin qe e kena tpartis tone jo me juv.Po ndryshimi do jete ke vitet burg Berisha dhe Meta nuk ja hedhin pa min 5 vjet.Si gjithmone albanistan asgje e re por gjithmone riperseritje tmerresh.

  Përgjigju
 • Vangjush Xhina Grenxa [ bleta ]: 04/02/2022 19:45

  Kjo që ka ndodhur sot është një padrejtësi e pa par. Gjykim maskarallik thon shpërdorim detyre po faktet, faktet, faktet ku i keni o derdimen gjykatës. Po të kishit ju fakte nuk e dënonit 3 e 4 muaj po e dënonit 12 vjet deri në 15 vjet burg o fundërrina. A e kuptoni ju se çfar krimi bëni duke dënuar 1 njeri pa fakte. Po të keni fakte jo 3 vjet burg po 20 vjet burg të bëj Sajm8r Tahiri. Por kur skeni fakte mbaron filmi mor njerëz pa din e pa iman që tër8hiqeni zvar si krimba. Salhe bajga ka vrar ka vjedhur ka djegur e ka shit Shqiprin e bredh i lir. Pty pty pty.

  Përgjigju
 • Tahiri: 04/02/2022 19:34

  Tani dy gjera jane, ose ne kemi gjykates e prokurore me te afte se Italia ose Tahirin e denuan per politike. Nese Tahiri denohet se ka perfituar nga lidhja familjare me trafikanet e droges ateher provat ti dergohen Italise qe te denohet dhe ne Itali. Nga ana tjeter per te lare motin me shampanj i jepet e drejta per rekurs, pra te rihape gjyqin. E gjitha nje farce per te treguar neser qe nuk po behen te nje anthem me arrestimin e Saliut dhe Metes.

  Përgjigju
 • 123: 04/02/2022 19:25

  TURP..., Vendim skandaloz.., Saimir Tahiri i bindur per pafajesine e tij i qendroi korrekt drejtesise. Te mendosh qe u denua S.Tahiri dhe te shohesh Ilir floririn, Ilir me bllok ne dore, Berishen qe i nxori tanket pooullit ne 97-en, ngjarjet e 21 Janarit, Gjiknurin me projektin 18 milion euro per mbikalimin te dogana, Ilir Beqajn dhe koncensionet ne shendetesi, Bashen me fizibilitetin e Rruges se Kombit, Boden me markimin e karburanteve apo interesat e eurobondit shume mbi normat e tregut, etj.., etj e deri te ky mavrua i Agollit qe i dha kuzhinierit te djalit ( Alfios) 400 mije $.. te vjen vertet keq.

  Përgjigju
  • Loti: 04/02/2022 21:57

   Tahiri denohet per mekatet e veta.

 • O saje: 04/02/2022 19:12

  Kur e dije qe ishe i pafajshem pse kerkove gjykim te shkurtuar ??

  Përgjigju
 • Refati: 04/02/2022 19:11

  Ik ne burg tani mor pleher se aty e ke vendin. Ishalla heq kemben osh te maresh te tjeret nga mbrapa.

  Përgjigju
  • popo: 04/02/2022 19:50

   ai esht me pastri nga gjth te tjeret apo hajt se e kemi inat dhr tr flasim kot

 • 123: 04/02/2022 19:02

  TURP.., Turp per Ju qe komentoni njeri tjetrin.., por me turp me vjen kur degjova per denimin e Saimir Tahitit. Kemi pare "blloqe ne duar", kemi pare te nxiren tanket kunder popullit, kemi pare te vriten njerez ne mes te sheshit

  Përgjigju
 • koli: 04/02/2022 18:57

  ARRESTONI dhe kete avokatin haxhiaj ,,, se shume po na hapet bythesh ky pusht....

  Përgjigju
 • BENI: 04/02/2022 18:56

  AS EDI RAMA MIKU YT ME I NGUSHTE NUK TE MBROJTI DOT MOR SHKERDHATE,,,SHKO TANI DHE KAP SAPUNIN TEK 313.....ZGJEBSI I TIRANES TE RE DONTE TE BEHEJ I PASUR PA PUNUAR NJE DITE,,,NJESOJ SI AI SHKERDHATA TJETER,,,ILIR META....KU JANE TANI ATA PALACOT QE E MBRONIN LEGENIN TEK PARLAMENTI...////

  Përgjigju
 • Sauksi: 04/02/2022 18:54

  Prapë i kanë mbajtur me hatër! Gjykimi i shkurtuar aplikohet kur i akuzuari bashkëpunon me drejtësinë dhe jo këta që vetëm kanë mohuar aktet! Po ata drejtorët e Gjirokastrës pse nuk hetohen?!!

  Përgjigju
 • ???: 04/02/2022 18:50

  Njeri ishte denuar 7 vjet se e kishin kapur me ca gram hashash (si perdorues). Kurse tjetri me anije me droge dhe denohet 3,4 vjet. Duhet me thene prap mire me kaq dhe pse max 1 vit do beje brenda sepse mund te kishte marre dhe ndonje 10 milion euro shperblim per demtim te imazhit haha. P. S ai perdoruesi vazhdon 7 vjet ne burg ????. Si puna e atij dhe hallexhinjte qe spaguajne dot drita etj. Tahiri ne burg?? Nese e ka thyer ligjin duhet te denohet. Por te kete barazi. Dhe jo ai me 5 gr ben 7 vjet. Ky me tonelata 3 vjet. Po ashtu... Po qeveria Rama, Berisha, Meta, Basha, Veliaj etj??? Apo keta jane engjej? :)))

  Përgjigju
 • Ish-ministri: 04/02/2022 18:41

  Ish-ministri u denua per tu bere shembull, asgje nuk e lidh me akuzen. Opozita shqiptare eshte ajo qe eshte e lidhur kembe e koke me krimin dhe livadhisin ish-ministrat e saj te lire. Ne 2014 Tahiri u shkaterroi "shtetin e krimit te droges" ne Lazarat. Mos e ul koken o lab,se burgu per burrat eshte,por e drejta do dale,po pati zot,se ligjin ketu e ben krimi organizuar, i prishi interesat kokave te krimit me kollare,prandaj perfundoi ne burg. Mallkimi i zente ata qe gatuan kete poshtersi per babain e 2 femijve te vegjel. Flas si qytetar, jo si fshatar qe kane zili edhe pse tjetri ka dhe ha buke 3 here ne dite, se nuk me lidh as gje me z.Tahiri.

  Përgjigju
  • @ ish minister: 04/02/2022 21:35

   Ti vetem qytetar qe nuk je more i mjere. Burgu nuk eshte per burra por per kriminele si Tahiri me shoke.

 • Une: 04/02/2022 18:41

  Drejtesia Italiane as nuk e merr ne pyetje, keta tanet e denojne me 3 vjet. I bie te bejme burg se kemi kushurinj qe shesin droge neper Evrope. Me e keqja eshte se e njejta gje do behet me Saliu dhe Meten qe do denohen me nga 1 vit sherbim prove apo 6 muaj pune vullnetare... E di gjithe Shqiperia qe eshte kjo loje per ti hape rruge arrestimeve.

  Përgjigju
 • Xxxxxxx: 04/02/2022 18:35

  E paste kemben e mbare per Brunilda Dhamin drejtoreshen e DRAP Fier,Vilma Bellon dhe Alma Bakiun drejtoreshen e ZVA Vlore we po ti kontrolloje SPAK telefonat e tyre kushedi se cfare gjen

  Përgjigju
 • Shoku: 04/02/2022 18:20

  Ore budallenj nuk e dini qe Tahiri ka bere mbi 5milion euro te thata dhe 3 vjet burg I ben me qejf se del jashte per sjellje te mire mbas 1 viti, mos ja qani hallin ju qe komentoni te kafja lagjes me 1mije leke ne xhep.

  Përgjigju
  • Per ty shoku: 04/02/2022 19:54

   O budalla, shiko 1 mij lekshin tend. Familja e Tahirit ka 30 vjet qe merret me tregtine e barnave, nuk kane lind te gjithe barkthare si ty. More thote njeri ketu, fshataret te urrejne se ke buk te hash 3 here ne dite.

  • Niku: 04/02/2022 19:18

   @shoku, ja rasti i shqiptarit tipik klluf kari qe i bo hesapin tjetrit. Po ja numrove mire ti re shoku se mos na dalin 4 ose 6, popull kot

  • Gripi: 04/02/2022 18:35

   Te beje njehere burgun ai pastaj flasim. Ks filluar disheza e forte dhe ato 5 milionet mbarojne shpejt o ti qe pi kaopucino me qurre

  • Labi: 04/02/2022 18:28

   5 milion i ka ber drejtori i vlores ky kab mbi 100 po hajde se sdo kaloj keq ka cunat te 313 te gjith ndonje domino murlan i plasi trapi

 • Supaxhiu: 04/02/2022 18:18

  Bravo! Por per aq kohe sa Rama nuk futet ne burg, Shqiperia nuk behet!

  Përgjigju
 • UKU MOMLIT: 04/02/2022 18:11

  Urimi pare per ty Saje: PAÇ KEMBEN E MBARE! Urimi dyte eshte ne forme ngushellimi:TË RROSH VETË SE KRYERILINDASI TA RRASI SI TARASI!

  Përgjigju
 • Emigrati: 04/02/2022 18:10

  Bravo gjykata keshtu denoni te gjith me nje fjal goje te ca pordhaceve Dhe mos denoni ate qe i vuri zjarrin tropojes dhe gjith shqiperis

  Përgjigju
 • Timi: 04/02/2022 18:08

  Te shiten o tahir

  Përgjigju
 • Ola: 04/02/2022 18:07

  3 vite kalojn shpejt dhe me pas gezon miliona euro qe ke fituar nga trafiku.Ja vlen ti besh 3 vite per gjitha milionat qe ke ven.Uroj ti kesh hap rrugen Berishes e Metes me gjith ministrat e tyre.

  Përgjigju
 • Anila: 04/02/2022 17:56

  Bravo. Tani rradhen e kane Berisha,Meta,Rama,AhmetiMediu,Gjiknuri,Sejdini,Dako etj,etj.

  Përgjigju
 • Kolo: 04/02/2022 17:44

  Ne burg duhet te ishte Berisha me kasten e tij. Bejne shembull Saimir Tahirin. Ikni o lapanjoza. Ca beni si korrekta dhe si Shtet perfekt s'ju vjen turp. Per ca gojedhena. Yyy palaco. Asgje se kam Saimir Tahirin,po nje gje po ju them?mos pafsha kurre ne jeten time njerez qe i denojne kot. Hipokrozi e gjalle. Kur nderkohe ne 97 nuk u denua nje njeri. Asgje nuk u hetua ndonjehere, po kaloi keshtu. Ku keni turp ju,eshte e kot..

  Përgjigju
 • Krye-supaxhiu shqipfoles: 04/02/2022 17:40

  Moooos, sa lajm i keq! Po neve na u keputen gishtat duke komentuar kudo ne portale se reforma ne drejtesi eshte thjesht nje fasade!!! E hengert mortja Ramen me gjithe Ameriken qe e ndihmoi per kete reform!!! Shpejt ju supaxhinjt shqipfolesa mbytini sot dhe neser rrjetet sociale me komente negative se per ndryshe do i them sherbimit informativ te shtetit fqinj t’ua nderpresi rrogen (dmth supen!) bashke me pensionin e pleqve te deklaruar si minoritar! Duhet vrare cdo shprese se Shqiperia po behet! Vdekje turkoshqiptareve! Rrofte helenizmi!

  Përgjigju
 • Shkodra: 04/02/2022 17:39

  Phyttt qr po si mor 3 vite e 4 muaj burg per organizat kriminale Ca esht kjo reform ne drejtesi ?? Duheshe 8 vite burg

  Përgjigju
 • Kasem Gahinji: 04/02/2022 17:38

  Te shohim arsyetimin e ketij vendimi.por cfare eshte thene e shkruar deri tani ne shtyp,perfshi dhe derdhjen e vendimin ,Te dy akuzat bije poshte,si pjesmarrje dhe grup kriminel,ashtu edhe shperdorimi i detyres.Gjyqtaret,nje tufe frikacakesh ,qe per ti è te karrike nuk respektojme drejtesine ne gjykim,por presionin nga ambasadoret e huaj,sidomos sorreeka dhe Kimete Usa.

  Përgjigju
 • Une: 04/02/2022 17:35

  Perfundimisht ne Shqiperi nuk ka kurre drejtesi! Ky eshte skadal i pa pare.. ministri eshte post politik, nuk mban pergjegjsi per ruatjen e kufirit dhe as per punen qe ben apo nuk ben policia. Ne itali nuk ka asnje ceshtje per Tahirin. U be kok turku per te justifikuar Saliun dhe Ilirin e te gjithe te tjeret me rradhe.

  Përgjigju
  • Ti dhe Une: 04/02/2022 18:33

   Krimin e ka kryer ne territorin shqiptar o shoku une se e bere balte me Italine. Ku e di ti qe DIA nuk e ka ne hetim?? Tani ti cojne dhe truprojat e arestuar per trafik nderkombetar kanabisi qe ti bejne shoqeri aty.

  • Polici: 04/02/2022 18:20

   Nuk i plas shume kushe per Tahirin si politikane. Ka kohe qe ky muhabet ka mbaruar. Por ketu or mik ka njerez politikane qe kane vrare ne mes te dites e te nates, hapur dhe fshehurazi, jane me miliona te fshehura neper banka jashte dhe prona brenda. Nese ky ha 3 vjet se eshte kushuri me Habilajt, atehere te tjeret duhan varur ne mes te Tiranes nga te dyja anet e politikes. Tahiri ishte i vetmi qe beri dicka dhe trazoi ujerat.

  • Hako: 04/02/2022 18:03

   Ke te drejte, ketu ne Shqiperi te gjithe jane te "ndershem" sidomos politikanet pushtet-plot.Mendoj qe nuk duhet derguar ne burg, po direkt ne resortet e Maldives, ka sakrifikuar shume per mirqenien qe gezojme sot.

 • Juri: 04/02/2022 17:33

  Qe te denohen ish ministra eshte gje pozitive, por edhe pse sjam tifoz socialist mvjen keq qe nfund tfundit denohet Saje Qorri qe npikpamjen time si ka bo asnji kokerr domi arkes shtetit dhe te rrije i lire Ilir Beqaj qe i ka qi motren PPP, ky o paradoksi shqiptar

  Përgjigju
 • Gripi: 04/02/2022 17:26

  Cerek fitore e drejtesise por me mire kaq sesa fare. Duhej denuar per akuzat qe kishte. Tani te behet gati Likja, Sala dhe Mona. U hap rruga per te gjithe. Amin

  Përgjigju
 • O TI QË E DI VET: 04/02/2022 16:34

  O super hajvan me 3 klas shkoll un në radh të par nuk ofendova njeri po ti si njeri i zbrutur nga mali shkon në origjin 7 breza analfabet. Se ti vetëm ktë gjuh njef. Paske mësuar dhe fjalën indicje. Ital7a ska asgjo për Sajmirin ata kan dëgjuar një emër që e kishte Sajmir po sa sajmira ka Shqipria o analfabet ? Të fala nga Ta Rras Lala o Sali palla se produkt i ati brumi je to o Analfabet me indicje.

  Përgjigju
 • TA RRAS LALA: 04/02/2022 14:47

  O komentus pa përjashtim a keni ndonjë klas shkoll ? Po në cilin vënd të Botës dënohet tjetri pa fakte ? Po Italia është shteti numur 1 në Bot për luftën kundra drogës. E ky shtet ka provoj 100 vjeçare . Si mendoni ju që po të ishte Sajmiri i përzier do ta linin pa lag ? Italia ka dënuar deputet e ministrat e tij e jo më Sajmirin. Ky gjyq kundra Sajmirit u nis nga drejtësia e gjykatësve me 7 klas shkoll nga plepat me porosi të Salhe bajgës. Pra kam dhe 1 pytje për ju o komentus po tju dënonte ju njeri pa fakte çfar do thonit. Llafe në ajër Shqiptarët jan njisha për të bër jo maqina jo motoskafi jo nëndetsja. Po ti kishte bo Sajmiri kto se falte Italia e Amerika bashk skan fakte w bëjn shou për të treguar që shiko neve s'falim njeri. Pra është teatër. E në qoftë se Sajmiri ka bër trafik droge po ska lën as një gjurm hallall i qoft se simbas jush qeka ZHENI. Pra as një në Bot nuk dënohet pa fakte po pleppistat e malokut kriminel hajdut sali bajgës bëjn shërbimin që ju ka ngarkuar sy peshkaqeni e Sali bajga. Ju falenderoi nga zemra për mirkuptimin. Paçi jet të shëndetme e jet të gjat mor Zotërinj.

  Përgjigju
  • Per Gripin: 05/02/2022 00:03

   O gripi o idiot, nese do kishte favorizuar Habilajt do ishte arrestuar si Habilajt nga prokuroria italiane ose te pakten te merrej ne pyetje. Tahiri kerkoi gjykim te shkurtuar sepse pranoi gjithe provat qe solli prokuroria ne gjykate. E kupton o idiot? Nuk ka akuze nga prokuroria qe ka shperdoruar detyren por akuzat jane per "Trafikim i narkotikëve në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale” dhe “Grup i strukturuar kriminal" . Per te tre keto akuza ka dale i pafajshem. Eshte si te akuzojne ty se ke vjedhur lopen dhe te te denoj gjykata me burg se ke rrahur qenin.

  • @per gripin: 04/02/2022 21:42

   O Idiot ka shperdoruar detyren duke favorizuar banden e Habilajve. Pra sepse ka favorizuar trafikun ji se nuk e ka ndaluar. Suksesw ne jete.

  • Per Gripin: 04/02/2022 17:58

   O Grip o idiot eshte denuar per shperdorim detyre si minister! Jo se eshte kushiri me Habilajt apo per trafik droge, kurrupsion apo per vrasje. Eshte denuar sepse si minister nuk ka ndaluar trafikun e droges. I bie qe cdo minister i brendshem ne Evrope apo ne Amerike te denohet me burg per shpedorim detyre sepse nuk ndalon drogen. Ministri eshte post politik o injorant , nuk ka pergjegjsi per punen e policise.

  • Une: 04/02/2022 17:37

   Po behet sepeb per arrestimin e Saliut e te Ilirit. Nuk ka asnje arsyhe tjeter, te tjerat jane pordhe me rigon. I bie qe Rama dhe e gjithe qeveria te arrestohen sepse ka trafik droge nga shqiperia.

  • Gripi: 04/02/2022 16:28

   Meso te shkruash o gjytyrym se militantet injorante si ty e kane sjelle kete situate paradoksi dhe pa ndeshkueshmerie ketu. Perse Tahiri e mohoi njohjen me Habilajt kur faktet thone te kunderten. Cfare i duhej Habilajve A8 me emrin e ministrit kur kishin Q7 e re ne perdorim? Sistemi Tims " nuk punoi" ne Rinas me Ermal Milorin nga progonati shef, por punoi ne itali ku faktoi udhetimin e babat dhe gruas se tahirit ne Rome. Punoi kur A. Habilaj i coi A8 ne GREQI dhe kur me ate A8 " te shitur" hyn tahiri me gjebrean zv.ministre. Sipas teje i njeh apo ji nga afer Tahiri Habilajt????? Perse e mohoi njohjen e ngushte???????I kujt ishte skafi qe ju prish dhe e mori Moisi Habilaj per ta riparuar? Ishte i denuar per trafik droge pronari i skafit qe mori Tahiri pee pushime? Perse patentat e skafit gjendeshin ne makinen e trafikantit Armand Lilo bashke me 865 mije €? Vetem parate e pista mund te mbahen ashtu dhe jo per te blere hekur si deklaroi Orest Sota. Nami per hekur ate nate hahaga Prape Sota qe ndertonte komisariate me tender del jashte kufinjeve shteterore ne makine policie. Po fermen e Tahirit ne Baldushk e ke pare??? Po pallatet qe po nderton kunati?? Do me o me o shoku mlitant apo jane shpifje keto Nuk me intereson nese denohet Tahiri por boll e bete re pafajshem nje trafikant.???

  • Ta rrraste lala aty ku e di vete: 04/02/2022 16:19

   O rrot ari, Italia ka kap pergjimet, por udhetimet dhe makinen e ka shit ne Shqiperi o hajvan, c'lidhje ka Italia ketu o b.ole nga andej jane marre indicje qe faktet kane provuar me vone qe midis personave ka patur takime... Rri i qete se byreqet te dolen per sot nga call center i saj qorrit

 • Aliu: 04/02/2022 14:37

  Si puna e ketij bastardit duhet te denohen dhe Beqaj, Gjiknuri, Ahmetaj, Manastirliu etj etj etj. Ky bastardi tjeter Ahmetaj shkon e ben aksident ne Maqedoni me kunatin e vet e me Klodiajin e inceneratoreve qe eshte shpallur ne kerkim, e na e emeron zvkryeminister ai gjatoshi. Dhe me e forta eshte se me kunatin e vet e me grupin e sponsoreve qe bene aksident kishin shkuar per te bere orgji e per te luajtur kazino. Ky eshte niveli i politikes shqiptare, si majtas e djathas. Kembejne grate e njeri tjetrit.

  Përgjigju
  • Dory: 04/02/2022 16:37

   Bravo vrap te bac Berisha tani se è shkruajte bukur komentin

 • Une: 04/02/2022 10:57

  Ky eshte gjyqi me idiot. Gjueti shtrigash. Tahiri u akuzua sepse i doli emri ne hetimet qe po bente prokuroria italiane. Per kete shkak filluan hetimet dhe u kerkua arrestimi i tij. Prokuroria italiane i mbaroi hetimet, Habilajt u gjykuan dhe u denuan me burg qesharake sepse ne fund ishin thjesht "mafioze" qe shisnin hashash me these si gjithe fshataret e tjere. Prokuroria italiane nuk hetoi dhe as nuk mori ne pyetje Tahirin. Nuk ka ceshtje per Tahirin ne Itali. I bie tani qe per cdo kushuri qe kemi neper Evrope qe merret me droge te mbajme ne pergjegjsi e te bejme burg per ta?

  Përgjigju
  • ai q snjef ti: 04/02/2022 15:50

   Une dhe ti, knjohja nuk te ben bashkpuntor ne krim. As te fajshem. Jo se tahito eshte i pa fajshem, po provat e verteta nuk ja nxorren. E di gjith shteti qe mbasi u kap laboratori Xibrakes tahiri me banden e tij Habilajt solli ekspert te tjere mw e nxjerr kokai en e mbetur neper lengke dhe e morren e shiten pwr hesap te vet. kjo ka bo qe grupu Hakmarrja ta rrqfi e degjeneroj tahiron plus i bon puci me ja shkartrru banden e me e fut mrena. Un jam ai qe di.... lol

  • Une dhe Ti: 04/02/2022 12:31

   Tahiri po gjykohet per krimet e kryera ne territorin e repubkikes te shqiperise o shkoku Une!! Nuk eshte vetem permendja e emrit por fakte pa fund qe vertetojne njohjen e ngushte me Habilajt. Nese ti e quan ordiner operacioni Rosa dei Venti te carabinierve dhe denimin 15 vite per Moisi Habilaj nga gjykata e apelit ne sicili atehere vazhdo mbill dhe trafiko hashash se ne rregull je.

  • 136: 04/02/2022 11:23

   O tiku qe ngopesh me sufllaqe,tboft Mir njiher se sa e paske honger.. Ata fshataret qe qun ti qe shisnin hashash me thas,kan perdor skafin dhe makinen e mi istrit te brendshem. Kushedi ti kan blloku qepet e sufllqes syt edhe veshet ,Po kjo esht e verteta ,dhe e verteta me e dhimbshme esht qe populli Jon ngopet dhe ndjehet akoma I lumtur me nji sufllqe dhe mbeshtesin kte lloj llumi politikanesh qe kemi prej 32 vitesh .. o tiku qylaxhiu dhe servili,soji jot dhe I kture politikanve u shofshit sa me shpejt qe thecim pak perpara

 • Gripi: 04/02/2022 09:12

  Denimi i merituar i ketij trafikanti arrogant do trondise te gjithe "trimat" e politikes. Hapet dera per te gjithe.

  Përgjigju
 • Tonj: 04/02/2022 08:50

  Po ra ky mrena fillon tbin gjith si domino prandaj harroje se ky ben burg, a po do ishe kalb ne burg nese do kishe vjedh buk per femit, shtet hajdutesh

  Përgjigju
  • Loni: 04/02/2022 09:16

   Kur te vij drejtesia prej verteti me parime edhe ideale qe te pakten te mberthej keta mostra neper institucione atehere do shikojme pak drite nga mbetjet e politikes qe kan prodhuar vetem shkaterrim nga te gjitha drejtimet per kete popull injorant qe rend pas tyre edhe pse I pijne gjakun deri ne fund edhe prap mbrapa ... Nuk besoj se do ndodhi gje do marri pafajesine edhe demshperblim ose do bej sherbimin e proves... Ska shance show vazhdon...

 • saja: 04/02/2022 08:38

  nese saimiri shkon sot ne burg, neser keni dhe ramen aty (bashk me te vellane). skeni pare gje akoma

  Përgjigju
  • Juli: 05/02/2022 01:12

   Bravo gjykata po trejtorin e policise ta denonit me shume se ka punuar me trafikantet dhe me vrases ka fshire vidjot tek oslua vidjon tek kulaci ne skel e shume te tjera sa leke i conte tahirit ne muaje pse i vine keq sajo qorit per denimin po kur fuste ne burg njeres pa fakte e prova vetem per te thene une po luftoj krimin sa e ka mbrojt shullazin qe drekonte me te brithte me te ne lagje me te dhe qe i ka mbylle shume gjera apo ska gje bravo gjykata po si keta ka dhe shume drejtore te tjere po hapi ato kamerat qe mbajne ne polici te vlores o zoti Gledis se i kane te gjitha te regjistruara trafikun dhe vrasjet ne vlore

  • Qorri: 04/02/2022 10:28

   Asgje nuk pame qe kur fituam pavarsine ne 1912 dhe asgje nuk do te shohim.

 • Sondazhi i ditës:

  Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

‘Reforma Zgjedhore po zvarritet’, PAA thirrje ndërkombëtarëve: Ndërhyni për të siguruar një proces zgjedhor të drejtë

‘Reforma Zgjedhore po zvarritet’, PAA thirrje ndërkombëtarëve: Ndërhyni për të siguruar një proces zgjedhor të drejtë