KËSHILLAT, Qarku Gjirokastër/ PS ‘mposht’ BF, Berisha-Meta nën 17% në 6 bashki! PSD e Tom Doshit, forcë e rëndësishme

Gjirokastër janë numëruar 67 nga 67 kuti votimi. Nga 31 këshilltarë gjithsej PS kryeson me 21 mandate me 55.44 % të votave, e ndjekur nga BF që merr 5 mandate me 14.66 % të votave. PD merr 2 mandate me 6.62 % të votave ndërsa PSD, Partia Republikane marrin nga 1 mandat. 
Rezultatin e plotë për Bashkinë Gjirokastër e gjeni KETU

Memaliaj, nga 15 këshilltarë, Partia Socialiste ka fituar 35.69 % duke siguruar 7 mandate, ndërsa është pasuar nga BF me 16.72 % duke marrë 3 mandate. PD ka siguruar 2 mandate me 10.30% të votave. Nga 1 mandat kanë marrë edhe PSD, PAA, PDS.
Rezultatin e plotë për Bashkinë Memaliaj e gjeni KETU

Numërimi ka përfunduar në Bashkinë Dropull. Edhe këtu Partia Socialiste ka korrur fitore me 64.36 % duke siguruar 15 mandate. “BF” ka fituar 13.60 % duke siguruar vetëm 3 mandate. MEGA merr 2 mandate ose 8.84% dhe 1 mandat e merr PDS ose 4.59%. 
Rezultatin e plotë për Bashkinë Dropull e gjeni KETU

Përmet gjithashtu qytetarët i kanë besuar socialistëve. Nga 15 këshilltarë, shumicën dërrmuese e merr PS, pra 8 mandate ose 37.35%. BF që pretendonte se do linte pas PD nuk ka marrë më shumë se 1 mandat ose 8.20%. Edhe PD mori 1 mandat. PSD e Tom Doshit që është parti faktor në thuajse të gjithë veriun, ka marrë 2 mandate ose 8.98%. Nga 1 mandat kanë marrë edhe PLL, ABDE dhe ADK.
Rezultatin e plotë për Bashkinë Përmet gjeni KETU

Këlcyrë ka përfunduar numërimi. Qytetarët i kanë besuar PS-së për Këshillat Bashkiakë në Këlcyrë 14 % duke u siguruar 3 mandate. Nga ana tjetër BF ka mundur të marrë vetëm 5.41 % dhe 1 mandat. Nga 1 mandat kanë marrë edhe PAA, PR, Aleanca Liberale e Djthtë, PSD, PD, LZHK, PDIU, AD, LRE, ADK dhe Ardhmërija Shqiptare. 
Rezultatin e plotë për Bashkinë Këlcyrë e gjeni KETU

Tepelena gjithashtu ka qenë besnike me PS edhe në Këshillat Bashkiakë, ku janë numëruar të 22 kutitë në total. PS ka fituar thellë me 54.5 % dhe 11 mandate nga 15 gjithsej ndërsa BF nuk i ka kaluar 8.7 % me vetëm 1 mandat. Nga 1 mandat kanë siguruar edhe PR, PSD e PD.
Rezultatin e plotë për Bashkinë Tepelenë gjeni KETU

Ndërsa në Libohovë rezultati është i qartë. PS ka fituar 47.23 % të votave ndërsa BF me 26.85 % duke siguruar 5 mandate. PD merr 2 mandate me 11.09% të votave. 
Rezultatin e plotë për Bashkinë Libohovë gjeni KETU


Lajmi kryesor:

PS merr shumicën e këshillave bashkiakë! PD rritet! Berisha-Meta pësojnë tjetër disfatë! PSD merr veriun


G.MO/SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Përplasja për Ukrainën, e drejtoi si duhet Rama KS të OKB?×

Lajmi i fundit

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)

GOLAT/ Liverpool dhe Roma tri pikë me vuajtje në transfertë, Panathinaikos befason Villarrealin në Europa League (Rezultatet)