Këshilli i Stabilizim Asociimit, Borrell dhe Varhelyi më 16 mars vizitë në Tiranë! Në fokus dialogu politik në nivelin parlamentar mes Shqipërisë dhe BE

Këshilli i Stabilizim Asociimit, Borrell dhe Varhelyi më 16 mars vizitë në Tiranë! Në fokus dialogu politik në nivelin parlamentar mes Shqipërisë dhe BE

Oliver Varhelyi dhe Josep Borrell

Më datë 16 mars pritet të mbërrijë në Tiranë, përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian, Josep Borrell dhe komisioneri Evropian për fqinjësinë dhe Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Sipas burimeve të dy zyrtarët do të mblidhen në Tiranë për Këshillin e stabilizim-asocimit që pritet të mbahet në vendin tonë si dhe çështjen e integrimit europian. Sesioni parlamentar i Këshillit të Stabilizim Asociimit do të nisë rreth orës 11:00 ndërsa Konferenca për shtyp rreth orës 12:00. 

Këshilli i Stabilizim-Asociimit mblidhet një herë në vit për të kryer një vlerësim të përgjithshëm mbi implementimin e Marrëveshjes së Stabilizim Asociimit dhe shqyrton çdo çështje të rëndësishme që del në kuadër të zbatimit të saj.

Përveç kësaj, dialogu politik në nivel parlamentar midis Shqipërisë dhe BE-së zhvillohet në kuadrin e MSA-së, i cili parashikon krijimin e Komisionit Parlamentar të Stabilizim Asociimit, që përbëhet nga anëtarë të Parlamentit Europian dhe Kuvendit të Shqipërisë.

 

A.M./G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë

Plas debati në Repolitix, Azgan Haklaj përplaset me Arben Skënderin: Ti je legen, zagar! Ish-deputeti: Ti je legen vetë