KFOR tërheq njësitë nga ndërtesa e komunës së Zveçanit: Gjendja është stabilizuar

KFOR tërheq njësitë nga ndërtesa e komunës së Zveçanit: Gjendja është stabilizuar

Komuna e Zveçanit, Kosovë

KFOR do të tërhiqet nga ruajtja e komunës së Zveçanit në veriun e Kosovës, me arsyetimin se gjendja në atë zonë është stabilizuar.

Kështu njofton misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, përmes një komunikate.

Ky organ ushtarak thekson se pjesëtarët e tij do të kryejnë patrullime të rregullta.

“Për të siguruar një mjedis të sigurt dhe të sigurt për të gjithë njerëzit që jetojnë në komunën e Zveçanit”, thuhet në komunikatën e KFOR-it.

KFOR-i vazhdon të zbatojë mandatin e tij – bazuar në Rezolutën 1244 të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të vitit 1999 – për të ofruar siguri për të gjitha komunitetet që jetojnë në Kosovë dhe lirinë e lëvizjes, në çdo kohë dhe në mënyrë të paanshme. KFOR-i është reaguesi i tretë i sigurisë, pas Policisë së Kosovës dhe misionit të BE-së për Sundimin e Ligjit (EULEX), përkatësisht, me të cilët autoritetet kosovare punojnë në koordinim të ngushtë.

NATO-ja shtoi praninë në veri pas tensionimit të situatës në muajin maj të vitit të kaluar.

Në atë kohë si pasojë e sulmit nga ana e banorëve serbë u lënduan dhjetëra pjesëtarë të KFOR-it.

Po ashtu NATO shtoi numrin e ushtarëve pas ngjarjes në Banjskë.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Basha akuzon se ka aleancë PS-Rithemelimi kundër SPAK, e besoni?×

Lajmi i fundit

Hezbollahu përgëzon Iranin: Sulm me cilësi të lartë

Hezbollahu përgëzon Iranin: Sulm me cilësi të lartë