Kievi: 1.2 milionë ukrainas të depërtuar në Rusi, 240 mijë janë fëmijë

Kievi: 1.2 milionë ukrainas të depërtuar në Rusi, 240 mijë janë fëmijë

Autoritetet e Moskës kanë deportuar 1.2 milionë qytetarë ukrainas në Rusi që nga fillimi i pushtimit, tha zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk gjatë një konference për shtyp, sipas agjencisë së lajmeve Ukrinform.

"Unë kam shifrën se sa janë deportuar në total dhe është pak më ndryshe nga ajo e dhënë nga Rusia. Por ju e kuptoni që Rusia nuk e thotë asnjëherë të vërtetën. Ata thonë se janë gati dy njerëz. Sipas raporteve tona  është rreth 1.2 milionë njerëz”, tha Vereshchuk, duke nënvizuar janë 240 mijë fëmijë, nga të cilët janë 2000 jetimë.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina lindore në flakë! Lituania bllokoi mallrat drejt Kaliningradit, Rusia kërcënon: Do ketë pasoja! SHBA i kundërpërgjigjet: Kanë mbështetjen tonë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Punon mjeke në Francë, shqiptarja për ‘Minuta Zero’: Franca ka mentalitet fitues, do jetë favorite në Euro2024! Imazhi i Shqipërisë po ngrihet

Punon mjeke në Francë, shqiptarja për ‘Minuta Zero’: Franca ka mentalitet fitues, do jetë favorite në Euro2024! Imazhi i Shqipërisë po ngrihet