Kievi drejt marrjes së kontrollit të qytetit kyç, 2 ushtarët valëvisin flamurin ukrainas: Kemi rrethuar gati 5500 rus, kanë 3 opsione

 

Forcat ukrainase kanë rrethuar këtë qytetin Lyman, një qytet në rajonin e Donjetsk, që është një nyje e rëndësishme për të kontrolluar të gjithë zonën, që u pushtua nga rusët në korrik. Në një video të postuar në internet nga shefi i shtabit të Presidentit Zelensky, dy ushtarë shihen në lindje të qytetit duke ngritur flamurin e Kievit. Zëdhënësi i ushtrisë ukrainase në Lindje, Sergey Chervatiï, tha se brenda 3-4 ditë mund të rimarrin kontrollin e qytetit, duke thënë se  "forcat ruse janë të rrethuara në Lyman. dhe janë rreth 5000-5500 burra” . Sipas Sergey Gaïdai, guvernatorit të rajonit të Luganskut, ushtarët rusë kanë tre opsione: "të ikin, të vdesin të gjithë së bashku ose të dorëzohen". Edhe lideri prorus i rajonit, Denis Pushilin, nga Moska, ku ndodhet për ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjeve të aneksimit, pranoi se Lyman është "gjysmë i rrethuar". Qyteti është qendror për fatin e luftës.

Fshati Stavky në veri ka rënë, dhe në Zarichne në lindje, ka luftime rrugë më rrugë. E vetmja mënyrë për të furnizuar forcat ruse që pushtojnë qytetin, ajo për Torske, është nën zjarrin e armikut. Gjithashtu nën sulm është Jampil, në juglindje. Lyman krahasohet me Balakliya, qyteza në rajonin e Kharkiv ku ndodhi përparimi vendimtar i forcave ukrainase. Sepse tani, për forcat e Kievit, pas aneksimit të shpallur në mënyrë të njëanshme nga Putin hap rrugën për rimarrjen e kontrollit në rajonin e Luhanskut. Një tjetër goditje për Moskën.


Lajmi kryesor:

Rusia sulmon autokolonën me civil në Ukrainë, 24 viktima, mes tyre 13 fëmijë! Në Lyman valëvitet flamuri ukrainas! Rrëzohet avioni rus në Krime! Kievi: Ishte plot me municione


B.K./LR/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan