Kievi: Ka 4 mijë viktima civile mes tyre 221 fëmijë

Kievi: Ka 4 mijë viktima civile mes tyre 221 fëmijë

Sipas të dhënave të Prokurores së Përgjithshme në Ukrainë, Iryna Venediktova, raportohen se janë 4 mijë viktima civile, mes tyre 221 fëmijë, ndërsa mbi 400 fëmijë janë plagosur. Objektivat civilë të goditur thuhet se janë në 5100, duke përfshirë 300 objekte shëndetësore.

"Sot kjo zgjedhje e kampit të komunitetit ndërkombëtar në favor të Ukrainës në këtë luftë brutale është e rëndësishme", tha Venediktova gjatë një lidhjeje me video në Konferencës Ndërkombëtare të Prokurorëve të Vendeve të Këshillit të Evropës dhe të Shteteve Vëzhguese dhe të Mesdheut, që po zhvillohet në Palermo.


Lajmi kryesor:

Lavrov e quajti Hitlerin hebre, Putin i kërkon falje Izraelit! BE gati të fusë në ‘listën e zezë’ të dashurën e presidentit rus! Kievi: Nesër fillon evakuimi nga Mariupol


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot

‘Ciceron’/ Aktivitetet e kulturës që mund të ndiqni sot