POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kim Jong-Un gati të tërhiqet nga armët bërthamore, Trump: Pres të takohemi

Kryeministri i Koresë sëg Veriut Kim Jong-Un dhe presidenti amerikan Donald Trump

Presidenti i SHBA, Donald Trump me anë të një postimi në Tëitter ka deklaruar se është në pritje të një takimi me liderin korean Kim Jong- Un, pasi ky i fundit sipas një media amerikane ka shprehur gatishmërinë për tërheqjen e armëve bërthamore dhe takimin me trump.

"Kim Jong Un thotë se Koreja e Veriut nuk do të bëjë ose të testojë armë bërthamore, ose t'ia japë të  tjerëve dhe ai është i gatshëm të takojë Presidentin Trump në çdo kohë. PBS News Hour" 

Sipas postimit të Trump , Kim Jongu i ka thënë këto fjalë për PBS News Hour.

Trump pas këtyre fjalëve është kundërpërgjigjur pozitivisht

Unë gjithashtu pres që të takohem me kryeministrin Kim që e kupton mirë që Koreja e Veriut posedon potencial të madh ekonomik!                                     

                                                                                               Postimi i Donald Trump në Twitter

 

Takim i fundit mes Trumo dhe Kim Jong-Un ishte në 12 qershor në Singapor, e cila ishte e para mes një presidenti amerikan dhe një lideri koreano-verior, por Trump rreth 1 muaj më parë paralajmëroi për një takim me Kim Jon-Un në janar ose shkurt të këtij viti.

a.k.
Komento