Kim takon drejtorin e Përgjithshëm të Doganave: Prioritet do te jetë demokracia, biznesi dhe mbrojtja

Drejtori i Përgjithshëm i Doganave, Genti Gazheli, sot ka zhvilluar një takim me Ambasadoren e SHBA, në Tiranë, Yuri Kim, në Doganën e Durrësit.

Dogana Shqiptare në faqen zyrtare bën me dije se Gazheli e informoi Ambasadoren mbi rëndësinë e lehtësimit të biznesit të ligjshëm, mbi kontrollin e lëvizjes së mallrave dhe sigurimin e përgjegjësisë që ka ky institucion.

Nga ana tjetër Kim theksoi se Reforma në Drejtësi është shumë e rëndësishme edhe për biznesin, si dhe vlerësoi rritjen e potencialit të investimeve nga SHBA në Shqipëri.

“Prioritet do te jetë demokracia, biznesi dhe mbrojtja”, tha Kim.

"Dogana Shqiptare mbetet e angazhuar në respektimin e të gjitha standardeve ndërkombëtare në shërbim të qytetarëve dhe bizneseve", thuhet në njoftim.

Po nga Durrësi Kim tha se arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha dhe zyrtarëve të Gjykatës së Krujës,  është një arritje të SPAK. Kim shtoi se ky operacion është një përgjigje për të gjithë që nuk besojnë të Reforma në Drejtësi.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:46
Ndërtimi i Skavicës, Kim: Shqipëria ka potencial për investimet e SHBA-së! Ne jemi në mbështetje

1613058441_Screenshot2.jpg

Ambasadorja Yuri Kim, nga porti i Durrësit ka folur për ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës. Ajo tha se SHBA e ka mbështetur këtë investim dhe se Shqipëria ka një potencial të madh përsa i përket investimeve të mëdha nga SHBA.

"Sikurse jeni në dijeni unë flas shpesh për marrëdhëniet mes Shqipërisë dhe SHBA-së. Dhe gjithmonë flas për 3 aspekte kryesore, demokracinë, biznesin dhe mbrojtjen. Kam ardhur në portin e Durrësit pasi këtu është vendi ku zhvillohen të treja. Demokracia është në kuadrin e luftës kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar dhe zhvillova një bashkëbisedim me drejtorin e Autoritetit Portual dhe atë të Doganave. Kemi rënë dakord që janë disa hapa praktikë që mund të ndërmerren që të mbyllen disa prej zonave të verbra. Pres që të rikthehem për të parë se ku është bërë progres dhe se ku do mund që SHBA të kontribuojë edhe më shumë. Përsa i përket mbrojtjes, kjo është në vijim të vizitës së gjeneralit Jerard javën e kaluar sikurse e dini që 'Defender 21' do të jetë një nga stërvitjet ushtarake më të mëdha në Ballkan. Presim që shumë prej këtyre aktiviteteve do të zhvillohen përmes portit të Durrësit. Përsa i përket çështjes së biznesit, SHBA ka mbështetur ndërtimin e hidrocentralit të Skavicës. Shoh një potencial të madh përsa i përket investimeve të mëdha nga SHBA. Sikurse e kam theksuar më parë, kjo ka të bëjë me forcimin e shtetit ligjor dhe me rritjen e transparencës së proceseve. Për këtë arsye dhe reforma në drejtësi është e rëndësishme, nuk është çështje morali por biznesi. Dhe për të gjithë skeptikët që kanë thënë se asgjë nuk do të ndodhë, që SPAK nuk ka për të funksionuar ndonjëherë, unë kam një lajm për ju, e keni gabim. Dhe do të doja që të shikoni të gjitha çështjet që SPAK është duke ndjekur duke përfshirë dhe rastin e sotëm në Krujë. Reforma në drejtësi nuk është një mrekulli por ndodh hap pas hapi" - tha Kim.

/E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • TIRONC: 11/02/2021 17:44

    O Gazhelo i the noj gje Ambasadores te nderume qe disa palaco aty ke drejtoria juj e kan shkatru fare sistemin doganor dhe presim.me ore te tera n dogana

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Greqi/Të dënuarit shqiptarë në nisin grevën në burgje: Na kanë shkelur të drejtat

Greqi/Të dënuarit shqiptarë në nisin grevën në burgje: Na kanë shkelur të drejtat