Kinë, një qilim gjigand i krijuar
me ëmbëlsira shtrohet në rrugë

Kinë, një qilim gjigand i krijuar<br />me ëmbëlsira shtrohet në rrugë
Një bashkëpunim midis dy artistëve kinezë, Craig dhe Karl, solli një art të pazakontë në rrugët e Kinës.

Ata kanë arritur të realizojnë një qilim  të gjatë shumëngjyrësh prej ëmbëlsirash.

Qilimi ka një gjatësi prej 85 metrash dhe gjerësi 3.5 metra . Për ndërtimin e tij janë përdorur 13 mijë lloje ëmbëlsirash, duke i dhënë qilimit  gjigand ngjyra të larmishme.

Ëmbëlsirat  janë  kombinuar në mënyrë të tillë që të krijojnë simbole figurative të ndryshme, si ato të luleve të çelura ose fytyrat e pandave.

Projekti nuk është vetëm një mënyrë e të festuarit vitin e ri Kinez por edhe një ekzpozitë e ëmbëlsirave të preferuara  të kinezëve.

Për  krijimin e instalacionit  morrën pjesë 2000 vullnetarë. Ëmbëlsirat  do tu shpëndahen më vonë fëmijëve në nevojë.
kine
kine
kine
kine
 
 Redaksia Online
 (al.h/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Kukës, aksident në 'Rrugën e Kombit', përmbyset kamioni, ndërron jetë shoferi

Kukës, aksident në 'Rrugën e Kombit', përmbyset kamioni, ndërron jetë shoferi