Kina dhe Japonia zotohen të përmirësojnë marrëdhëniet mes dy vendeve

Kina dhe Japonia zotohen të përmirësojnë marrëdhëniet mes dy vendeve

Ministrat e Jashtëm të Japonisë dhe Kinës, Yoko Kamikawa dhe Wang Yi

Ministrat e Jashtëm të Japonisë dhe Kinës, Yoko Kamikawa dhe Wang Yi, në një takim sot në Busan të Koresë së Jugut, u zotuan se do të punojnë së bashku për të përmirësuar marrëdhëniet e tensionuara midis dy vendeve, bazuar në një marrëveshje dypalëshe.

Në fillim të takimit të tyre të parë në qytetin port të Koresë së Jugut, Kamikaëa, e cila u bë ministre e jashtme e Japonisë në shtator, i tha homologut të saj kinez se ishte gati të bashkëpunonte me të, e udhëhequr nga direktivat e kryeministrit japonez Fumi Kishida dhe kinezëve.

Wang shprehu gjithashtu gatishmërinë e tij për të punuar me Japoninë për të rivendosur marrëdhëniet dypalëshe.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Më në fund ke gjetur qetësinë e duhur dhe mund të japësh maksimumin në çdo fushë... horoskopi për sot

Më në fund ke gjetur qetësinë e duhur dhe mund të japësh maksimumin në çdo fushë... horoskopi për sot