Kina do të hapë një mega-aeroport të ri me nofkën 'Yll deti' (FOTO)

Kina do të hapë një mega-aeroport të ri me nofkën 'Yll deti' (FOTO)

Kina, qendra e dytë më e ngarkuar e aviacionit në botë, është e gatshme të hapë një mega-aeroport të ri në jug të Pekinit, përpara 70 vjetorit të Republikës Popullore. Aeroporti Ndërkombëtar i Pekinit Daxing (PKX) do të zhvillojë fluturimin e tij të parë, komercial rreth 20 shtatorit.

Kina Jugore, po planifikon të vendosë një Airbus A380, aeroplanin më të madh në botë, për udhëtimin e vajzave. Aeroporti ekzistues i kryeqytetit ndërkombëtar të Pekinit (PEK) edhe pse punon me kapacitet të plotë, ka konstatuar se është bërë gati e pamundur që linjat ajrore të shtojnë fluturime shtesë.

Në vitin 2018, më shumë se 100 milion udhëtarë kaluan përmes tre terminaleve të tij, duke e bërë aeroportin e dytë në botë, që kaloi atë moment historik të trafikut të pasagjerëve, pas Hartsfield-Jackson, në Atlanta.

Kina parashikohet të kapërcejë Shtetet e Bashkuara si tregu më i madh në botë për udhëtime ajrore deri në vitin 2022. Synimi fillestar operacional “modest” është të strehojë 72 milion pasagjerë dhe 2 milion ton ngarkesë në vit deri në vitin 2025.

Masterplani ambicioz kërkon ndërtimin e shtatë pistave, dhe lëvizjen e të paktën 100 milion pasagjerëve dhe 4 milion ton ngarkesë në vit përmes aeroportit.

Ndërtimi për projektin 11.5 miliardë dollarë filloi në vitin 2014, me më shumë se 40,000 punëtorë në terren në kulmin e tij. Terminali parashikohet të ketë shumë dritë natyrale që shkëlqejnë nëpër më shumë se 8,000 dritare të dallueshme në çati.

Me nofkën “yll deti” nga mediat kineze për formën e saj të pesë hapësirave të lidhura në një sallë kryesore, Daxing synon të zvogëlojë ecjen për pasagjerët, pasi autoriteti i aeroportit ka premtuar një distancë jo më shumë se 600 metra, ose rreth tetë minuta ecje midis pikave të sigurisë dhe portave më të largëta.

Një shqetësim tjetër i pasagjerëve është vendndodhja e Daxing. Duke qenë se ndodhet në jugun e Pekinit, një qytet famëkeq për bllokimet e trafikut. Aeroporti i ri është rreth 50 kilometra nga Sheshi Tiananmen në qendër të qytetit.

Për fluturuesit e shpeshtë në të gjithë botën, mund të duhet ca kohë për të kuptuar nëse Daxing do të jetë porta e tyre e preferuar për kryeqytetin kinez, por padyshim ky aeroport do të ishte një pasuri e shtuar për Skyteam, një nga tre aleancat globale të linjës ajrore. Anëtarët e  Skyteam si Delta, Korean dhe Air France-KLM do të transferohen në aeroportin e ri me faza.

Sidoqoftë, China Southern do të largohet nga Skyteam deri në fund të këtij viti, pasi ka nënshkruar marrëveshje me disa anëtarë të aleancës rivale Oneëorld, përfshirë American Airlines dhe British Airëays, për një bashkëpunim më të ngushtë. Gjithsesi, Kina ka njoftuar se fluturimet nga Daxing do të mbulojnë 112 destinacione në të gjithë globin deri në pranverën e ardhshme.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Debati në PD, a duhet të kenë kandidatë në 61 bashki më 14 maj?×

Lajmi i fundit

Zbardhen emrat e 7 kandidatëve për bashkitë e Gjirokastrës, rikandidojnë 5 prej kryetarëve aktualë

Zbardhen emrat e 7 kandidatëve për bashkitë e Gjirokastrës, rikandidojnë 5 prej kryetarëve aktualë