Kina i përgjigjet vërejtjeve nga Filipinet mbi izolimin e detit jugor: Pretendimet e Kinës nuk do të cënojnë fqinjët e saj

Kina i përgjigjet vërejtjeve nga Filipinet mbi izolimin e detit jugor: Pretendimet e Kinës nuk do të cënojnë fqinjët e saj

Kina nuk do të përdorë forcën e saj për të "ngacmuar" fqinjët e saj më të vegjël, përfshirë Filipinet, tha të hënën ministri i saj i jashtëm, teksa theksoi rëndësinë e zgjidhjes paqësore të mosmarrëveshjeve në Detin e Kinës Jugore.

"Të theksosh vetëm pretendimet e njërës palë dhe t'i imponosh vullnetit të vet tjetrit nuk është një mënyrë e duhur që fqinjët të trajtojnë njëri-tjetrin dhe bie ndesh me filozofinë orientale se si njerëzit duhet të shkojnë mirë me njëri-tjetrin," tha Wang Yi, kreu i qeverisë kineze në një forum virtual të organizuar nga ambasada e Kinës në Manila dhe një grup lokal avokues.

Vërejtjet e tij vijnë më pak se dy muaj pasi Filipinet dënuan bllokimin nga Kina të një anijeje të furnizimit ushtarak në Detin e Kinës Jugore, gjë që shkaktoi një paralajmërim nga aleati i traktatit, Shtetet e Bashkuara se një sulm ndaj anijeve filipinase do të thirrej në angazhimet e saj të mbrojtjes reciproke. Pretendimet e gjera territoriale të Kinës në Detin e Kinës Jugore, për të cilat ajo thotë se bazohen në harta historike, e kanë vënë atë në kundërshtim me Brunein, Malajzinë, Filipinet, Tajvanin dhe Vietnamin, të cilat kanë pretendime konkurruese ndaj ishujve dhe veçorive.

Kina është akuzuar nga vendet perëndimore për agresion dhe provokime duke vendosur qindra roje bregdetare dhe anije peshkimi në zonat ekskluzive ekonomike të fqinjëve të saj, përfshirë Filipinet, larg kontinentit të saj. (Kliko këtu për të lexuar më shumë për Detin jugor kinez)

Kina thotë se veprimet e saj janë të justifikuara, sepse anijet janë në territorin e saj. Filipinet kanë kundërshtuar ato që i quan "inkursione" dhe "grupim". Wang tha se Kina shpreson se me Filipinet mund të "menaxhojë dhe zgjidhë siç duhet çështjen në frymën e vullnetit të mirë dhe pragmatizmit". Zëvendësministri i Jashtëm kinez Fu Ying i tha forumit se Kina shpreson që kushdo që fiton zgjedhjet presidenciale të Filipineve këtë maj, mund të "mbajë me mençuri, guxim, me përgjegjësi politikën e jashtme të pavarur të Filipineve".

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të zhvillohen zgjedhje të reja në komunat në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Kimberly West emërohet kryeprokurore në Gjykatën e Posaçme në Hagë!Do të trajtojë çështjet për krime të luftës në Kosovë

Kimberly West emërohet kryeprokurore në Gjykatën e Posaçme në Hagë!Do të trajtojë çështjet për krime të luftës në Kosovë