Kina kritikon bojkotin diplomatik të Lojërave Olimpike të Pekinit, pasi asnjë ftesë nuk iu dërgua zyrtarëve amerikanë

UASHINGTON- Vendimi i administratës Biden për të bojkotuar Lojërat Olimpike Dimërore 2022 në Pekin është një manipulim politik që nuk ka ndikim në suksesin e ngjarjes, tha zëdhënësi i Ambasadës Kineze në SHBA, Liu Pengyu në një deklaratë për Sputnik.

Më herët gjatë ditës, Shtëpia e Bardhë konfirmoi se Shtetet e Bashkuara do të angazhohen në një bojkot diplomatik të ngjarjes, megjithëse atletët amerikanë do të lejohen të marrin pjesë.

“Asnjë ftesë nuk u është bërë politikanëve amerikanë, kështu që ky 'bojkot diplomatik' vjen thjesht nga hiçi. Një akt i tillë pretencioz është vetëm një manipulim politik dhe një shtrembërim i rëndë i frymës së Kartës Olimpike. Në fakt, askujt nuk do t'i interesonte nëse këta njerëz do të vijnë apo jo, dhe kjo nuk ka asnjë ndikim që Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit 2022 të mbahen me sukses, "tha Liu të hënën në mbrëmje.

Në nëntor, Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme kineze Wang Wenbin tha se Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit ishin një mbledhje e sportistëve olimpikë dhe adhuruesve të sporteve dimërore, jo një skenë për qëndrime dhe manipulime politike. Olimpiada e suksesshme u mbështet në përpjekjet e përbashkëta të familjes së madhe të Lojërave Olimpike Dimërore, jo në pjesëmarrjen e një numri të vogël zyrtarësh qeveritarë të vendeve.

Në vitin 1980, SHBA udhëhoqi një bojkot të Lojërave Olimpike Verore në Moskë për të protestuar kundër pushtimit sovjetik të Afganistanit.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Papa Françesku paralajmëron mbi rrezikun e ‘infodemisë’