Kini kujdes! Nëse e bëni gjithmonë këtë gjë, atëherë vuani nga ç'rregullime neurologjike

Kini kujdes! Nëse e bëni gjithmonë këtë gjë, atëherë vuani nga ç'rregullime neurologjike

Foto Ilustruese

Jeni dhe ju një nga ata persona që para se të bini të flini kontrolloni gjithmonë rrjetet tuaja sociale dhe ka raste që zgjoheni edhe në mesnatë për ta bërë këtë gjë? Nëse kjo gjë ndodh atëherë jeni vërtet në probleme. Sipas një studimi nga Universiteti Glasgovv, ata që rrinë gjithë kohës “të lidhur pas teknologjisë” do të ndjehen gjithashtu të vetmuar dhe të palumtur dhe mund të vuajnë nga çrregullime neurologjike.

Mos harroni që ora e duhur për ta fikur telefomnin ose për ta lënë atë mënjanë për tëmos e përdorur është ora 22:oo, dhe kjo vlen për të gjithë. Sipas studimit që mori nën shqyrtim 91 persona të moshave dhe brezave të ndryshëm rezultoi se personat që nuk i fikin kurrë smartphone-t, rezultojnë më të palumtur, dhe niveli i mirëqenies së tyre ishte rreth 9% më pak se ata që e fiknin celularin më herët.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Hasan Pordha: 07/08/2018 00:47

    Prandaj edhe deputetet tane kane shkalluar duke u bere gazi i botes duke perdorur me parlament fjalorin me te ulet

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Vritet me thikë një 60-vjeçare shqiptare në Itali, arrestohet bashkëshorti i saj

Vritet me thikë një 60-vjeçare shqiptare në Itali, arrestohet bashkëshorti i saj